Fototapeta do sypialni

Jaką fototapetę wybrać do sypialni?

Szukając fototapety do sypialni należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kolorystykę i motyw. Wybrany wzór powinien dobrze komponować się z pozostałym wyposażeniem i wystrojem tego pomieszczenia. Równie istotny jest rodzaj fototapety, czyli materiał wykonania. W artykule podpowiadamy, jak dobrać idealną fototapetę do sypialni.

Rodzaje fototapet

Na początek wyjaśnimy, jakie typy fototapet możemy zakupić obecnie w sklepach. Produkty tego rodzaju dzielimy ze względu na rodzaj materiału wykorzystanego do produkcji na:

  • papierowe: ich zaletą jest niska cena i dobrej jakości nadruk, do minusów trzeba zaliczyć niewielką odporność na uszkodzenia i brak możliwości czyszczenia na mokro;
  • lateksowe: charakteryzują się lepszą jakością wydruku i możliwością usuwania zabrudzeń, są wykonane z grubszego materiału niż papierowe, co pozwala na lepsze ukrycie nierówności na ścianie; 
  • winylowe: wysokiej jakości trwały produkt, który można czyścić nawet na mokro, na rynku można znaleźć wyroby z fakturą gładką lub matową;
  • foliowe: rodzaj naklejki, którą można umieszczać także na meblach, przed przyklejeniem takiej fototapety do ściany należy dokładnie przygotować podłoże;
  • canvas: faktura tych tapet wygląda podobnie jak malowane płótno, bardzo dobrze maskują nierówne ściany i są odporne na wilgoć i na ścieranie.

Jaki rodzaj i wzór do sypialni?

Dobierając fototapetę do tego pomieszczenia nie musimy szczególnie martwić się o ochronę przed wilgocią czy uszkodzenia mechaniczne. Praktycznie każdy rodzaj będzie w tym przypadku odpowiedni. Dla tych, którzy szukają oszczędnych rozwiązań zaleca się zakup tańszych produktów, np. papierowych. O wiele większe znaczenie przy wyborze fototapety do sypialni ma kolorystyka oraz w zależności od tego, co ma przedstawiać – wzór lub motyw. W tej kwestii wszystko zależy od gustu domowników.

Do eleganckich wnętrz w stylu glamour dobrym pomysłem może być wybór czarno-białej tapety. Szczególną popularnością cieszą się nadruki z gwiazdami starych amerykańskich filmów albo widoki słynnych miast – np. Paryża lub Nowego Jorku. Warto jednak pamiętać, że tego typu motyw jest bardzo charakterystyczny. Dlatego, jeśli nie jesteśmy przekonani co do takiego mocnego akcentu w sypialni, lepiej zdecydować się na bezpieczniejszą opcję – delikatny wzór i stonowaną kolorystykę, pasującą do pozostałych elementów dekoracyjnych. – podpowiada ekspert z firmy mDekor.

Własne zdjęcie na fototapetę

Innym pomysłem, który może zainteresować pasjonatów fotografii, jest możliwość wykonania fototapety na bazie własnych zdjęć. Fotografie nie muszą być profesjonalnej jakości. Jak zapewniają specjaliści, wystarczy rozdzielczość co najmniej ok. 12 megapikseli. Dodatkowa obróbka obrazu w sklepie, w którym zamówimy produkt pozwoli uzyskać zadowalający efekt. Specjaliści mogą pomóc również w doborze właściwego kadru i rozmiaru zdjęcia. Na jaki motyw warto się zdecydować? Wszystko zależy od naszych upodobań. Może to być zdjęcie roślin albo widok przedstawiający wakacje w górach lub nad morzem. Autorskie zdjęcie na fototapecie to świetny sposób na udekorowanie sypialni, który będzie przywoływał miłe wspomnienia.

Regulamin korzystania z serwisu