Kiedy warto zdecydować się na renowację komina?

Plamy, pęknięcia i ulatniający się nieprzyjemny zapach – wszystko to może świadczyć o awarii przewodu kominowego. W takiej sytuacji niezbędna jest renowacja komina. Dotyczy to w szczególności kominów starszego typu, które po latach pracy ulegają rozszczelnieniu lub zatkaniu czy też wymagają przebudowy w związku z instalacją nowego urządzenia grzewczego. Kiedy przeprowadzić renowację komina?

Nieszczelny komin

Jednym z najczęstszych przyczyn awarii kominów jest ich nieszczelność. Dotyczy to w dużej mierze starszego budownictwa i kominów liczących sobie kilkadziesiąt lat. Tak długo użytkowane kominy z biegiem czasu niszczeją – zaprawa się wykrusza, a cegły wyszczerbiają powodując nieszczelność przewodu. Symptomem takich zmian może być ulatnianie się nieprzyjemnych zapachów i powstawanie nacieków w okolicach komina. Warto jednak pamiętać, że główną konsekwencją rozszczelnienia przewodu kominowego jest narażenie zdrowia i życia domowników oraz stworzenie zagrożenia pożarowego. Renowacja komina, który jest nieszczelny, może polegać na jego frezowaniu i wypełnieniu przewodu masą uszczelniającą bądź specjalnym wkładem kominowym lub rozprężnym.

Zatkany komin

Do awarii komina może doprowadzić nie tylko jego rozszczelnienie, ale też sytuacja przeciwna, a mianowicie jego zatkanie.

Tego typu przypadki również dotyczą w szczególności starszych przewodów kominowych, na których wraz z upływem czasu osadza się coraz więcej spalin, kurzu, pyłu, sadzy, a także gruzu. – Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Komino zajmującą się profesjonalnymi remontami kominów. – Wszystkie te osadzające się na ścianach przewodu zanieczyszczenia doprowadzają do zwężenia prześwitu w kominie i utrudniają usuwanie z budynku spalin. Sposobem na poszerzenie wewnętrznej części komina jest jego frezowanie, czyli mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń wewnątrz przewodu kominowego.

Przebudowa przewodu kominowego

Renowacji może wymagać komin nie tylko zepsuty, co niekompatybilny z nową instalacją grzewczą w domu. Decydując się na podłączenie w budynku bardziej zaawansowanego urządzenia, np. kotła gazowego lub olejowego, musimy również liczyć się z koniecznością modernizacji przewodu kominowego. Piece na tego typu paliwa powodują emisję spalin o niższej temperaturze, co może skutkować skraplaniem się kondensatu. W takiej sytuacji w kominie należy umieścić specjalny wkład, np. ze stali kwasoodpornej. Komin odpowiednio dostosowany do urządzenia grzewczego będzie pracował efektywnie i bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu