Kryteria doboru oświetlenia dla domu

Dobre oświetlenie domu jest bardzo ważne. Dobierając oświetlenie musimy zastanowić się nad jego rodzajem, miejscem, w którym ma być rozmieszczone oraz zwrócić uwagę na wygląd opraw, tak, aby dobrze współgrały z wystrojem naszych wnętrz. Światło ma decydujący wpływ na to, jak czujemy się w naszym domu, dlatego przy jego wyborze weźmy pod uwagę zastosowanie oświetlenia ogólnego, miejscowego oraz dekoracyjnego.

Odpowiednia ilość światła

Dobrane przez nas oświetlenie musi dawać odpowiednią ilość światła. Lampy powinny być dopasowane do czynności, jakie wykonujemy w danych pomieszczeniach, np. czytając książkę przed snem powinniśmy mieć oświetlenie na poziomie 300 luksów, do pracy biurowej około 500 luksów, a do czynności bardziej precyzyjnych oświetlenie powinno być jeszcze większe. Odpoczywać i oglądać telewizję powinniśmy przy znacznie mniejszym świetle. Jak widzimy, nie powinniśmy ograniczać się tylko do jednego źródła światła ogólnego. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w pomieszczeniach oświetlenia miejscowego, a także dekoracyjnego, np. LED.

Funkcjonalność i energooszczędność

Należy tak rozmieścić oświetlenie, aby jak najlepiej spełniało swoje zadanie. To właśnie ono tworzy w naszym domu odpowiedni nastrój. Bardzo ważną rzeczą przy doborze oświetlenia jest dostosowanie odpowiedniej ilości światła do danego pomieszczeniaOświetlenie w łazience powinno być umieszczone przy lustrze, ponieważ to przy nim kobiety najczęściej robią sobie makijaż a mężczyźni się golą. W kuchni oprócz oświetlenia centralnego, warto umieścić oświetlenie miejscowe, np. przy blacie – pod wiszącymi szafkami. Dobrym rozwiązaniem może być zainstalowanie taśmy LED. Dużym ułatwieniem jest system inteligentnego domu, czyli możliwość sterowania naszym domowym oświetleniem, np. przy użyciu pilota lub detektorów ruchu. Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest instalacja opraw wyposażonych w źródła LED, które są o wiele bardziej trwałe niż tradycyjne żarówki a pobór energii jest znacznie mniejszy.

Dopasowanie oświetlenia do wnętrza

Światło jest odpowiedzialne za postrzeganie otoczenia, ale również za samopoczucie. Oświetlenie powinno idealnie współgrać z aranżacją wnętrz i harmonizować z domowym klimatem. Pamiętajmy, że dom jest naszą wizytówką, dlatego zadbajmy o detale, czyli w tym przypadku o oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie dekoracyjne doda oryginalności naszym wnętrzom oraz ukaże jego wizualne walory. Dzięki niemu domownicy będą czuli się w domu komfortowo – mówi specjalista z hurtowni materiałów budowlanych SIGMA, która oferuje kompleksowe usługi z zakresu doradztwa i dystrybucji materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest instalowanie ledów w meblach, schodach czy ścianach. Pamiętajmy, że dobór odpowiedniego oświetlenia jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Czytanie książek, długa nauka czy praca na komputerze w pokoju, który jest źle oświetlony może skończyć się trwałym uszkodzeniem wzroku.

Regulamin korzystania z serwisu