remont instalacji hydraulicznej

Na czym polega remont instalacji hydraulicznych?

Remont instalacji hydraulicznych może być potrzebny wtedy, gdy coraz częściej pojawiają się usterki świadczące o starej lub niestarannie wykonanej izolacji. Przeważnie zmiany w instalacji wodno-hydraulicznej dokonuje się podczas gruntownego remontu kuchni lub łazienki. Można wtedy poprowadzić rury w taki sposób, by zmienić rozstaw armatury. Nie są to jednak czynności proste do samodzielnego wykonania.

Rozmieszczenie sanitariatów

Sprawna instalacja powinna bez problemu doprowadzać wodę i odprowadzać ścieki. Jeśli występują przy tym problemy, to prawdopodobnie nie została ona wykonana właściwie. Najpopularniejszym syndromem, który na to wskazuje, jest częste zapychanie się muszli klozetowej. Ścieki odpływają kanalizacją grawitacyjną. Oznacza to, że rury są ustawione pod kątem, by mogły spływać za pomocą własnej siły. Bardzo łatwo zaniżyć pochylenie poprzez wykonanie zbyt długich odcinków, dodawanie zwężeń oraz zmian kierunków.

Właściciel firmy „Texon” Włodzimierz Proc wykonującej remonty w Warszawie mówi: To wszystko sprawia, że umiejscowienie sedesu, a czasem także umywalki lub pralki z zabudowanym odpływem jest mocno ograniczone. Spadek rur odpływowych powinien wynosić od 2 do 15%, czyli co najmniej 2 cm na 1 m długości. W praktyce dopuszcza się 1%, o ile nie ma zmian kierunku.

Bezproblemowy odpływ ścieków

Bardzo ważnym czynnikiem jest dopasowanie średnicy rur do ilości spływających ścieków. Nie może ona być mniejsza od średnicy wyjścia z syfonu. W podejściu do misek ustępowych najczęściej stosuje się rury o przekroju 110 mm, a w innych sanitariatach 40 mm. Im mniejsze rury zastosujemy, tym większa szansa na zapchanie lub niewydolność odpływową. Zanieczyszczenia osadzają się przede wszystkim na załamaniach, dlatego kolanka powinny być możliwie łagodne. W większości przypadków nie poleca się także złączek harmonijkowych, ponieważ po kilku latach tracą szczelność i mają duży wpływ na ograniczenie średnicy rur. Instalację podczas remontu łazienki przeważnie całkowicie się zakrywa, dlatego musi ona być szczelna. Trzeba sprawdzić, czy woda swobodnie przepływa i czy nie powstają żadne przecieki na łączeniach.

Doprowadzenie rur z bieżącą wodą

W przypadku rur wodociągowych ciśnienie bez problemu doprowadza wodę do końca niezależnie od tego, ile zakrętów i kątów będzie po drodze. Nie są to czynniki tak ważne jak dokładne ukrycie rur w ścianach i podłogach. Większej różnicy nie ma także przy wyborze średnicy rur, jednak jeśli stosujemy termoizolacyjną otulinę do podłączenia wody ciepłej, musimy uwzględnić odpowiednią przestrzeń na jej ukrycie. Współcześnie dominują rury wykonane z tworzyw sztucznych. Różne materiały wymagają innych sposobów łączenia. Rury z PCV i CPVC są klejone. Elementy wykonane z PP i PP-stabi łączy się za pomocą zgrzewania. Ze względu na sztywność tych produktów zmiany kierunku wykonuje się za pomocą złączek. Inne rury można swobodnie wyginać. Złączki wykonuje się z PE, PB, PEX-Al.-PE. Popularne są także rury miedziane, które można łączyć przez lutowanie, złączki skręcane lun zaprasowywanie. Przeważnie są one dość elastyczne. W przypadku bloków część instalacji podlega pod spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę. Mieszkańcy nie mają wtedy wpływu na instalację pionu i położenie liczników. Niektóre zmiany w przebiegu rur w mieszkaniu także mogą wymagać kontaktu z właściwym organem.

Regulamin korzystania z serwisu