Układanie płytek w łazience

Prawidłowe układanie płytek w łazience. Co trzeba wiedzieć?

Płytki ceramiczne to element, który koniecznie powinien się znaleźć w każdej wykańczanej łazience. Pełnią one wiele zadań, spośród których najważniejsze to m.in. zapewnienie trwałego i wytrzymałego wykończenia łazienki oraz zapewnienie jej odpowiedniej aranżacji i estetyki. Płytki łazienkowe są zawsze układane na podłodze w łazience i w większości przypadków także na ścianach. W artykule dokładniej opisujemy krok po kroku, jak prawidłowo należy ułożyć w łazience płytki ceramiczne i na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę.

Czy samodzielne ułożenie płytek w łazience jest możliwe?

Tak naprawdę mało kto decyduje się na samodzielne ułożenie płytek w łazience. Większość osób korzysta przy tym z usług fachowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Czasami jednak bywa i tak, że niektóre osób chciałyby samemu zmierzyć się z tym zadaniem i dołożyć własną cegiełkę przy wykańczaniu lub remontowaniu swojego domu, lub mieszkania. Warto wiedzieć, że układanie płytek ceramicznych w łazience faktycznie nie jest zbyt trudne, ale najpierw trzeba się do tego odpowiednio przygotować, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria oraz poświęcić trochę czasu, żeby dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób powinno się układać płytki i na jakie elementy należy przy tym zwrócić szczególną uwagę.

Na początku dobrze zaplanuj ułożenie płytek w łazience

Jeżeli mamy już zakupione wszystkie planowane do ułożenia płytki łazienkowe, czyli płytki, które położymy na podłodze oraz płytki ścienne, posiadamy już wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria do układania płytek oraz materiały do ich klejenia, możemy zacząć planowanie całej pracy. Pierwszą rzeczą, jaką będziemy musieli zrobić jest dokładne zaplanowanie ułożenia płytek, tak żeby na pewno osiągnięty efekt odpowiadał naszym wymaganiom i był zgodny z naszym poczuciem estetyki.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego z akcesoriami łazienkowymi Ceramed: Planując ułożenie płytek ceramicznych w łazience trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, żeby to, co ułożymy na podłodze było spójne i pasowało do tego co znajdzie się na ścianie. Planując ułożenie płytek na pewno warto jest je sobie najpierw dokładnie rozrysować na kartce, tak, żebyśmy mogli się do tego zadania właściwie przygotować.  Dobre rozplanowanie układania płytek ceramicznych w łazience umożliwi nam jeszcze przed rozpoczęciem układania odpowiednie przycięcie części płytek i przygotowanie sobie wszystkiego. Dzięki temu też płytki będą przycinane wyłącznie w mniej newralgicznych miejscach, czyli np. na łączeniach ze ścianą lub pod ustawioną w łazience szafką. To na pewno będzie miało bardzo duży wpływ na ostateczny efekt naszej pracy.

Przygotowanie podłoża pod płytki

Po dokładnym zaplanowaniu ułożenia płytek w łazience możemy przystąpić do właściwej pracy. Na początku konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża pod układane płytki. Podłoże pod układane płytki musi być równe, czyste, suche, pozbawione tłuszczu i pyłu. Jeżeli stwierdzimy, że podłoże jest nierówne i porowate na pewno przed przystąpieniem do układania płytek będziemy musieli je najpierw zagruntować z użyciem zaprawy lub specjalnego preparatu, który zwiększy jego przyczepność. Odpowiedniego przygotowania przed rozpoczęciem prac mogą wymagać również ściany.  Problemem może być np. ich zbyt duża gładkość. W takich przypadkach koniecznie należy je pokryć specjalną emulsją do podłoży niechłonnych, która sprawi, że uzyska ona nieco szorstkości. Im lepiej uda nam się przygotować podłoże pod ułożenie płytek, tym mniej później będziemy musieli zużyć zaprawy klejącej.

Przycinanie i układanie płytek ceramicznych

O konieczności przycięcia części płytek ceramicznych przed ułożeniem ich w łazience wspominaliśmy już wcześniej. Teraz już po dokładnym zaplanowaniu całej pracy oraz po przygotowaniu podłoża, możemy przystąpić do działania. Na początku konieczne będzie sprawdzenie poziomicą, czy na pewno wszystkie ściany i podłoga w łazience trzymają pion i poziom. Jeżeli nie, będziemy musieli je jeszcze wyrównać. Uznajmy jednak, że mamy to już za sobą. Teraz możemy się już zająć układaniem płytek podłogowych i ściennych. Osiągnięcie dobrych rezultatów ułożenia płytek łazienkowych będzie możliwe tylko jeśli będziemy to robili uważnie. Stosowany klej powinien być dobrany do rodzaju układanych płytek. Warto jest o to zadbać, ponieważ może nam to znacznie ułatwić i skrócić wykonywaną pracę.

Układając płytki na ścianie powinno się je zabezpieczyć od dołu listwą, która będzie przytrzymywała pierwszy rząd płytek i będzie go zabezpieczała przez zsunięciem. Podczas układania płytek koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy kolejne układane elementy znajdują się na takim samym poziomie, jak te które były ułożone wcześniej. Ewentualne błędy w ułożeniu płytek od razu trzeba wyrównać, zanim klej zdąży wyschnąć. Można to zrobić za pomocą gumowego młotka lub drewnianej łaty.

Na czym polegają prace wykończeniowe przy płytkach ceramicznych?

Po zakończeniu już układania płytek łazienkowych można przystąpić do prac wykończeniowych, czyli przede wszystkim do fugowania. Rozpocząć fugowanie będzie można jednak dopiero po zakończeniu układania i po wyschnięciu kleju. Fuga nie tylko ma wpływ na estetyczny wygląd ułożonych płytek, ale również chroni powstałe spoiny przed nasiąkaniem. Kolor fugi powinien oczywiście pasować do koloru płytek.

Regulamin korzystania z serwisu