agregat prądotwórczy

Agregaty prądotwórcze. Gdzie i kiedy warto je posiadać?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, z których można korzystać zarówno na co dzień, jak i w wyjątkowych okolicznościach. Bardzo często używa się ich podczas imprez plenerowych i rozmaitych eventów – do zapewnienia nagłośnienia, oświetlenia, a nierzadko również do zasilania zaplecza medycznego dowolnego wydarzenia. Sprzęt tego rodzaju przydaje się jednak w znacznie większej liczbie zastosowań od użytku „domowego”, po wykorzystywanie komercyjne.

Działanie agregatu prądotwórczego i jego podstawowe parametry

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które pozwala na wytworzenie prądu elektrycznego o określonej charakterystyce, dzięki połączeniu silnika spalinowego oraz prądnicy. Silnik zasilany benzyną używany zazwyczaj w przypadku mniejszych urządzeń albo wykorzystujący ropę silnik diesla w bardziej złożonych systemach o większej mocy dostarcza momentu obrotowego, który umożliwia wprawienie w ruch prądnicy. Jest ona zbudowana niemal tak samo, jak silnik elektryczny – posiada dwa kluczowe elementy: obracający się wirnik oraz nieruchomy stojan. Ruch wirnika powoduje analogiczny efekt jak obroty zwojnicy albo elektromagnesu w polu magnetycznym wytwarzanym przez namagnesowane przeciwne bieguny. Pojawiająca się indukcja sprawia, że zmienne pole magnetyczne wywołuje powstawanie siły elektromagnetycznej, która może być odprowadzana na zewnątrz przez podpięte do układu przewody. W wyniku obrotów wirnika powstaje więc prąd zmienny, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń elektrycznych. W zależności od rodzaju uzwojenia agregaty mogą dostarczać prądu zmiennego o różnym napięciu – zarówno tradycyjnego 230 V, jak i tzw. siły, czyli prądu trójfazowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Rolmasz, która specjalizuje się w obsłudze rolnictwa oraz firm budowlanych, warsztatów, a także przedsiębiorstw przemysłowych i działających w branży usługowej.

Agregaty prądotwórcze różnią się swoimi parametrami. Dostępne są nie tylko mniejsze agregaty jednofazowe, większe i cięższe od nich trójfazowe, ale również urządzenia o różnej mocy. Jest to o tyle ważne, że do obsługi różnych urządzeń – zwłaszcza do ich uruchomienia jest potrzeby prąd o dużym natężeniu, tzw. prąd rozruchowy. W przypadku niektórych odbiorników, np. wyposażonych w silniki elektryczne o znacznej mocy, wartość prądu rozruchowego musi niejednokrotnie kilka razy przekraczać pobór prądu występujący podczas normalnej pracy. Istotna jest także stabilność generowanego napięcia, jeśli mają nim być zasilane wrażliwe urządzenia, które bardziej gwałtowny spadek napięcia może poważnie uszkodzić. Dostępne są więc agregaty w różnych klasach wykonania – najwyższe G3 i G4 są niezbędne do obsługi sprzętu wyposażonego w zaawansowaną elektronikę, G2 obejmuje sprzęt, który może być zasilany prądem o parametrach identycznych, jak pobierany z sieci elektrycznej (w tej kategorii mieści się większość urządzeń elektrycznych), a G1 oznacza agregaty zasilające układy niewrażliwe na zmianę charakterystyki prądu, np. systemy grzewcze.

Agregaty prądotwórcze mają również inne istotne parametry. Do najważniejszych należy czas, potrzebny do uruchomienia urządzenia i dostarczenia zasilania – zwłaszcza w sprzęcie używanym jako zasilanie awaryjne. Ważny jest również sposób włączania urządzenia. W przypadku mniejszych silników i agregatów jednofazowych jest to najczęściej rozruch ręczny, za pomocą linki. W większych urządzeniach, a także tam, gdzie liczy się czas uruchamiania sprzętu, stosowane są rozruszniki elektryczne podobne do tych, z jakich korzysta się w samochodach. W zależności od potrzeb użytkownika ważne może się okazać dopasowanie do pracy ciągłej, pojemność zbiornika paliwa oraz waga i rozmiary agregatu. Z uwagi na masę silnika i prądnicy wynikającą m.in. z niezbędnego uzwojenia duże agregaty ważą od kilkuset kilogramów wzwyż, mniejsze przenośne od kilku do kilkunastu kilogramów. Do przewożenia agregatów o dużej mocy potrzebne będą więc odpowiednie środki transportu – przyczepy czy nawet auta ciężarowe.

Komu może się przydać agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze są niezbędne we wszystkich miejscach, gdzie nie ma możliwości korzystania z zasilania sieciowego. Używa się ich tam, gdzie nie istnieje odpowiednia infrastruktura przesyłowa albo charakterystyka prądu nie pozwala na jego wykorzystanie, np. brak dostępu do instalacji trójfazowej albo nieodpowiednia dla używanych urządzeń stabilność parametrów. Bardzo często agregaty prądotwórcze są wykorzystywane jako urządzenia zapasowe, które uruchamia się w razie awarii. Popularne jest używanie agregatów prądotwórczych podczas prac związanych z naprawami i przebudowami sieci.

Korzystanie z agregatu prądotwórczego może się okazać przydatne w różnych miejscach, w zależności od potrzeb i sytuacji użytkownika. W domach prywatnych agregaty są często montowane do zapewnienia zasilania najważniejszych urządzeń – systemu ogrzewania, a zatem pompy ciepła albo kotła c.o. oraz urządzeń odpowiedzialnych za ich pracę – termostatów, zaworów i pomp obiegowych. Wiele osób decyduje się na podłączanie agregatu do obwodu zasilającego pompę doprowadzająca do budynku wodę czy zapewniający ciągłe działanie klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej. Dość często prąd z agregatu służy podtrzymywaniu pracy zamrażarek czy lodówek.

Agregaty są stosowane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą – dzięki nim można zapewnić działanie sklepu czy hurtowni zasilając lodówki, zamrażarki oraz kasy fiskalne wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, a także umożliwić pracę terminala płatniczego. Urządzenia tego rodzaju sprawdzą się w firmach budowlanych, które muszą wykonywać zadania w lokalizacji pozbawionej dostępu zasilania. Za pomocą agregatu prądotwórczego można dostarczać energię do niewielkich betoniarek, agregatów tynkarskich, malarskich czy używanych do natryskiwania termoizolacji. Są przydatne podczas korzystania z urządzeń pozwalających na osuszanie albo ogrzewanie różnych obiektów, np. namiotów do imprez plenerowych.

Agregaty prądotwórcze są także zabezpieczeniem dla większych gospodarstw rolnych. Można z nich korzystać przy podtrzymywaniu działania różnych urządzeń, zwłaszcza w gospodarstwach sadowniczych i warzywniczych dysponujących własnymi przechowalniami. Agregaty będą niezbędne w razie przerw w dostawie prądu tam, gdzie prowadzi się działalność hodowlaną. Prąd będzie konieczny do obsługi paszociągów, wentylacji i ogrzewania czy urządzeń pozwalających na dojenie. Agregat da też możliwość wykonywania różnych prac w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej i korzystanie z elektronarzędzi czy zapewnienie sztucznego oświetlenia.

Korzystanie z agregatu prądotwórczego jest sposobem na uniezależnienie się od przerw w dostawach prądu, a tym samym metodą na uchronienie się przed znacznymi stratami. Agregat dobrze dopasowany do potrzeb użytkownika będzie użyteczny w sytuacjach awaryjnych, a wydatek na jego zakup może się bardzo szybko zwrócić.

Regulamin korzystania z serwisu