Akcesoria i osprzęt do agregatów prądotwórczych

Jako awaryjne źródła energii elektrycznej, agregaty prądotwórcze są w pewnych szczególnych obiektach zainstalowane na stałe i, poza sprzętem pomiarowym, nie wymagają do swego działania żadnego dodatkowego oprzyrządowania. Są one po prostu trwale połączone z siecią elektryczną tych obiektów, stanowiąc ich integralną część. Zupełnie inaczej sprawy mają się z mobilnymi generatorami prądu elektrycznego.

Zastosowania agregatów prądotwórczych

O jednym z zastosowań agregatów prądotwórczych wspomnieliśmy już we wstępie. Urządzenia te są instalowane na stałe w szpitalach, gdzie aparatura podtrzymująca życie osób musi być cały czas zasilana, w hurtowniach z żywnością, w obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli takich np. jak wieże kontroli lotów, stacje radarowe itd. W olbrzymiej liczbie przypadków jednak agregaty prądotwórcze to urządzenia mobilne. Jako takie wykorzystywane są na przykład bardzo często w różnych awaryjnych sytuacjach przez strażaków, a nawet i żołnierzy. Najczęściej jednak mobilne generatory prądu elektrycznego stosowane są na różnego rodzaju budowach i przy naprawach prowadzonych w miejscach, w których brak jest zasilania sieciowego. Często praca takiego urządzenia wymaga dodatkowego oprzyrządowania. O niektórych akcesoriach wspomagających pracę z agregatami prądotwórczymi, opowiemy w dalszej części artykułu, wykorzystując wiedzą, którą na ten temat podzielili się z nami specjaliści z wypożyczalni sprzętu RAMIRENT.

Dodatkowe oprzyrządowanie agregatów prądotwórczych

Agregatami prądotwórczymi zasila się w prąd całe obiekty lub jakieś maszyny albo narzędzia robocze Często bywa, że wtyki i gniazda tak samego agregatu, jak i urządzeń lub jakiejś instalacji nie są z sobą kompatybilne i po prostu do siebie nie pasują. Tutaj pomocne są tak zwane adaptery  pozwalające jedno z drugim połączyć. Taką siłową przejściówką jest np. ADAPTER ELGAT 32-63A. Na budowach używa się często w tym samym czasie dużo różnych urządzeń. W tym przypadku warto sięgnąć po rozdzielnicę budowlaną, do której podłącza się agregat i która może posiadać wiele gniazd zasilających jednocześnie kilka elektronarzędzi. Nie zawsze agregat może być ustawiony w pobliżu miejsca pracy, a wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie przedłużacz zasilający 1– lub 3- fazowy. Niektóre generatory prądu mają zainstalowany własny moduł spawalniczy. W przypadku braku takiegoż warto zaopatrzyć się w odpowiednie przewody i przejściówki łączące spawarkę z agregatem. Warto też mieć pod ręką spawalnicze maski, młotki, szczotki, zaciski i uchwyty. W niektórych sytuacjach wtedy, gdy do jakiegoś odbiornika trzeba dostarczyć prąd o większej mocy, należy połączyć z sobą kilka agregatów. W takim łączeniu stosowane są odpowiednie sterowniki i przewody do synchronizacji.

Na budowach bardzo przydatne bywają tzw. najazdy kablowe, które zabezpieczają kable łączące agregat np. z elektryczną rozdzielnicą budowlaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu