Charakterystyka polerek do drewna

Drewno to wyjątkowo wdzięczny materiał, który stosunkowo łatwo poddaje się wielu różnym formom obróbki. Rozmaite są też sposoby jego wykończenia. Wiele drewnianych powierzchni i elementów najlepiej prezentuje się dzięki efektownemu połyskowi. Uzyskać go można dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi, z których najbardziej zaawansowane są specjalistyczne polerki.

Jeśli do wypolerowania mamy na przykład tylko jeden obiekt o niewielkich rozmiarach, wówczas teoretycznie możemy się zdać na pracę własnych rąk. Będziemy potrzebować – oprócz sporej dozy czasu i cierpliwości – kilku wariantów papieru ściernego (o mniejszej gramaturze w początkowych etapach polerowania i większej w końcowych) oraz ewentualnie paru pilników.

Jesteśmy też na nie niejako „skazani”, gdy wypolerować trzeba przedmiot o wysokim stopniu skomplikowania. W przeciwnym jednak razie warto ułatwić sobie życie i przyspieszyć cały proces, zaopatrując się w stosowne elektronarzędzia. – W przypadku osób i zakładów profesjonalnie zajmujących się obróbką drewna to konieczność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystali z nich również hobbyści – mówi przedstawiciel produkującej takie narzędzia firmy Prochera.

Czym się różni szlifierka od polerki

Rozwiązaniem typu 2 w 1 może okazać się użycie szlifierki, do której przymocujemy na trzpieniu bądź tarczy materiał nie tyle szlifierski, ile właśnie polerski. Będzie to więc nie powierzchnia o właściwościach ściernych, ale warstwa filcu, specjalnej gąbki albo wełny (naturalnej lub syntetycznej), czyli tzw. futerka polerskiego.

Materiały te stosuje się również w przypadku specjalistycznych polerek dedykowanych dokładnie tej konkretnej czynności, jaką jest polerowanie drewna – najczęściej w połączeniu z pastą polerską, tj. mieszanką spoiwa i substancji ścierających, takich jak tlenki żelaza, węgliki krzemu czy kreda. Pasta polerska, podobnie jak papier ścierny, charakteryzować się może mniejszym lub większym ziarnem, od której to wartości zależy ostateczny połysk polerowanej powierzchni.

Cechy charakterystyczne najlepszych urządzeń

Dobre polerki – a także szlifierki i szlifierko-polerki – wyróżnia obecność rozwiązań zwiększających nie tylko efektywność wykonywanej pracy, ale również komfort użytkowania. Do rozwiązań takich należą chociażby zastosowanie gumowych amortyzatorów redukujących drgania, ergonomiczny kształt (przystosowany do operowania jedną oraz dwiema rękami) oraz miękka rękojeść, dzięki której nawet wielogodzinne polerowanie nie będzie zbyt uciążliwe.

Nie bez znaczenia jest także długość kabla sieciowego pozwalająca na uzyskanie optymalnej mobilności, łatwość montażu tarcz oraz ich średnica, a także możliwość regulacji prędkości obrotów urządzenia, redukująca ryzyko powstania uszkodzeń w materiale poddawanym obróbce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu