Do czego wykorzystuje się pręty okrągłe?

Nie ma budowy bez prętów. Są to metalowe elementy odpowiadające m.in. za stabilność i trwałość wielu konstrukcji, z których codziennie korzystamy. Te z pozoru proste przedmioty są produkowane w licznych odmianach. Jedną z najpopularniejszych są pręty okrągłe. Czym się charakteryzują i do czego są wykorzystywane? Oto wszystko, co warto wiedzieć o prętach okrągłych i ich zastosowaniu w budownictwie.

Rodzaje i właściwości prętów

Najważniejszą rolą, jaką mają do odegrania pręty, jest wzmacnianie betonowych konstrukcji. Pręty stanowią swoisty szkielet całości. Mogą też występować samodzielnie, np. stanowiąc element ogrodzenia. O rodzaje prętów zapytaliśmy eksperta z firmy MPC Metal.

Jednym z ważniejszych kryteriów jest przekrój poprzeczny pręta. Pod tym względem wyróżnia się pręty okrągłe, które są najpopularniejsze, prostokątne, czyli prostowniki, kwadratowe i sześciokątne. Naturalnie, można też podzielić pręty na grupy według średnicy przekroju, materiałów czy zastosowań.

Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji prętów jest stal, zazwyczaj pokryta powłoką antykorozyjną i wzbogacona innymi substancjami modyfikującymi właściwości przedmiotu. Najczęściej pręty pokrywane są cynkiem, co znacznie wydłuża trwałość elementów wystawionych na działanie czynników atmosferycznych. Ich powierzchnia może być gładka lub żebrowana w zależności od potrzeb.

Zastosowania prętów okrągłych

Zastosowania prętów okrągłych są liczne i różnorodne. To, do czego zostanie przeznaczony dany pręt, zależy m.in. od jego klasy wytrzymałościowej oraz techniki wykonania (spawy zmniejszają trwałość konstrukcji), a także domieszek do stali i zastosowanych powłok.

Popularne pręty okrągłe najczęściej spotykane są w charakterze zbrojenia, czyli stanowią wewnętrzne wzmocnienie konstrukcji np. betonowych. Jak zostało wspomniane, pręty tworzą szkielet, na którym wspierają się zewnętrzne warstwy i całość zachowuje sztywność. Przykładem zastosowania zbrojonego betonu mogą być np. klomby, ławki i inne niewielkie elementy architektury miejskiej. Zbroi się też betonowe kolumny stosowane np. na parkingach podziemnych.

Pręty są stosowane także na zewnątrz konstrukcji. Tak jest w przypadku m.in. bram albo balustrad, szczególnie wtedy, kiedy ich estetyka jest drugorzędna – stalowe pręty mają surowy wygląd.

Pręty stalowe o okrągłym przekroju nie są zarezerwowane wyłącznie dla budownictwa. Korzystają z nich też inne dziedziny, takie jak np. branża motoryzacyjna czy meblarska. Prostota i solidność sprawiają, że pręty mają mnóstwo zastosowań i niepostrzeżenie otaczają nas na co dzień.

Regulamin korzystania z serwisu