ladowarka budowlana

Czym się kierować przy wyborze ładowarki?

Ładowarki to specjalistyczne maszyny budowlane, które służą do transportowania urobku na krótkich odcinkach, przewozu materiałów budowlanych, ale też często odspajania niezamarzniętych gruntów. Dość często są wykorzystywane również podczas wykonywania niewielkich wykopów inwestycyjnych, w rolnictwie, ale też w branży brukarskiej. Jak wybrać właściwy model? Szczegółowe wskazówki znajdziesz poniżej.

Ładowarki budowlane – co warto o nich wiedzieć?

Ładowarki budowlane to samojezdne maszyny, które są wyposażone w łyżkę, ślimak, tarczę czy też kubełki służące do ładowania materiału. Głównie są wykorzystywane do przeładowywania sypkich materiałów na przyczepy. Można je również podzielić ze względu na budowę – w tym ujęciu wyróżnia się wersje gąsienicowe i kołowe.

Maszyny te różnią się także pod względem sposobu wykonywania pracy. W tym obszarze są dostępne wersje czołowe, obrotowe i z łyżką wychyloną na bok. Specjaliści z Fabryki Maszyn XCMG – Europa Sp. z o.o. wyjaśniają, że podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę nie tylko na budowę, ale też moc silnika, ładowność, zwinność czy ergonomię pracy.

Tak szeroki ich wybór ułatwia dopasowanie odpowiedniego modelu do konkretnych prac.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki?

Zakup sprzętu budowlanego, używanego czy też nowego, jest dużą inwestycją finansową. Z uwagi na konieczność poniesienia dużych kosztów decyzja musi być przemyślana, tak by była opłacalna i korzystna dla przedsiębiorstwa. Dość często właściciele firm budowlanych niewłaściwie dobierają sprzęt, kierując się jedynie jego ceną, co może sprawić, że nie tylko będzie on niewłaściwie wykorzystany, ale nie umożliwi wykonywania wszystkich prac. Świetnym przykładem jest zakup zbyt małej ładowarki kołowej, która nie poradzi sobie z dużymi, wymagającymi pracami, a w najgorszym wypadku, zbyt intensywnie eksploatowana, ulegnie uszkodzeniu.

Stąd też, przed podjęciem decyzji należy dokładnie określić bieżące i przyszłe potrzeby firmy. Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na pytania, takie jak:

  • do jakich prac maszyna będzie głównie wykorzystywana,
  • po jakim terenie będzie się poruszać,
  • jakie łyżki i inne akcesoria będą potrzebne.

Doprecyzowanie powyższych kwestii z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji. W przypadku dalszych trudności warto skorzystać z możliwości wynajęcia sprzętu. Opcja ta pozwala zweryfikować, czy właśnie tego rodzaju maszyna będzie właściwą, a następnie podjąć najlepszą decyzję. Pomocne może również okazać się wsparcie specjalistów, którzy po zweryfikowaniu potrzeb przedsiębiorcy wskażą najlepsze rozwiązania.

Regulamin korzystania z serwisu