Cięcie rur laserem

Jak ciąć rury z użyciem lasera?

Cięcie rur nie należy do najprostszych zadań, zarówno ze względu na ich kształt, jak i materiał, z którego są wykonane te produkty. Tak przynajmniej było kiedyś, obecnie są jednak dostępne bardziej nowoczesne i skuteczniejsze metody, takie jak cięcie z użyciem lasera. Na czym polega ten sposób i jakie są jego zalety? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Cięcie rur laserem – na czym polega?

Dawniej cięcie rur wymagało znacznie więcej wysiłku, ponieważ realizowało się je z użyciem specjalnych maszyn, między innymi poprzez stopienie poszczególnych fragmentów. Później produkty wymagały dodatkowej obróbki. Tymczasem obecnie możliwe jest cięcie rur laserem – sposób ten wykorzystuje działanie energii cieplnej i jest niezwykle precyzyjny. Teraz, kiedy istnieje zapotrzebowanie na elementy o skomplikowanych kształtach, duża efektywność jest szczególnie istotna. Podczas cięcia promień lasera zostaje otoczony gazem technicznym. W czasie tego procesu wykorzystywane jest zjawisko spalania, stapiania i sublimacji. Tą metodą można ciąć rury wykonane z różnych metali, między innymi ze stali, mosiądzu i miedzi.

Zalety cięcia rur laserem

Nie ulega wątpliwości, że wykorzystanie lasera do cięcia rur pozwala uzyskać znacznie lepsze efekty niż było to możliwe kiedyś. Metoda ta zapewnia dużą precyzję oraz gładkie krawędzie powstałe w wyniku cięcia. Praca przy obróbce również stała się o wiele wygodniejsza, łatwiejsza i szybsza.

Zaletą jest też niewątpliwie fakt, że laserem można ciąć rury zróżnicowane pod względem materiału i grubości – wyjaśnia pracownik firmy Hydropol.

Poza tym, możliwa jest duża powtarzalność pracy, co jest bardzo istotne w czasach, kiedy różne przedmioty produkuje się na skalę masową. Cięcie rur laserem przynosi też korzyści materialne. Po pierwsze dlatego, że podczas pracy nie powstaje zbyt wiele odpadów, materiał się zatem nie marnuje. Poza tym, efektywniejsze działanie oraz automatyzacja całego procesu to szybsza produkcja, firmy decydujące się na cięcie laserem mogą się zatem rozwijać w bardzo dobrym tempie.

Cięcie rur laserem – o czym jeszcze pamiętać?

Dobry sprzęt to podstawa, aby móc efektywnie ciąć rury laserem, ale duże znaczenie mają też umiejętności osoby, która się tym zajmuje. Korzystając z pomocy firmy oferującej takie usługi, warto zatem zwrócić uwagę na doświadczenie, poprzednie efekty pracy oraz zadowolenie klientów. Cięcie rur laserem wymaga staranności oraz precyzji ze strony wykonawcy, a jeśli ktoś ma już za sobą wiele prac tego typu, niewątpliwie wykona powierzone mu zadanie efektywnie i w dobrym tempie.

Regulamin korzystania z serwisu