rusztowania wiszace montaz

Jak przebiega montaż rusztowań wiszących?

Rusztowania wiszące wyróżniają się wyjątkowym sposobem łączenia z obiektem budowlanym za pomocą tzw. łączeń chemicznych lub ściągów gwintowych. Nie są to konstrukcje stojące – montuje się je do elementów remontowanego budynku za pomocą konsol budowlanych wklejanych w ścianę. Wtedy ciężar rusztowania opiera się na obiekcie, do którego jest przytwierdzone. Może być także montowane wzdłuż elewacji bez potrzeby zabudowywania konstrukcji od dołu. Czym charakteryzują się rusztowania wiszące?

Charakterystyka montażu rusztowań wiszących

Rusztowania wiszące stosowane są podczas prac budowlanych na bardzo dużej wysokości. Takie konstrukcje idealnie sprawdzają się do zabezpieczenia prac dekarzy na dachach wysokich wież lub kościołów. Gwarantują bezpieczeństwo przed upadkiem, a także pozwalają bezpośrednio dostać się do miejsc, w których prowadzone są prace. W efekcie znacznie redukuje się ilość materiału, jaką trzeba by użyć do zbudowania tak dużej konstrukcji stojącej przy obiekcie. Tego typu rusztowania sprawdzają się także w sytuacji trudno dostępnych miejsc. Podłoże nie zapewnia wówczas wystarczającej nośności, a ustawienie na nim konstrukcji jest niemożliwe. Do takich sytuacji zalicza się m.in. budowa nad zbiornikiem wodnym lub na bardzo nierównym, grząskim terenie.

Montaż rusztowań wiszących wymaga stopniowego podbudowania konstrukcji. Rusztowanie systemowe łączy się za pomocą śrub/ bolców lub specjalnych złączy. Elementy te pracują rozciągając się. Taki rodzaj podwieszania wymaga specjalnych umiejętności montażu oraz stosowania się do restrykcyjnych reguł bezpieczeństwa, ponieważ montaż przebiega od góry do dołu. W niektórych przypadkach rusztowania z takimi pomostami są konstrukcjami ruchomymi i mogą się przesuwać w kierunku poziomym. Rusztowaniem wiszącym mogą być również pomosty na łańcuchach. W takiej sytuacji podstawowy element, na którym wisi pomost, stanowi ściąg w postaci łańcucha lub liny stalowej.

Komu zlecić montaż rusztowań wiszących?

Montowanie i demontowanie rusztowania wiszącego to skomplikowany proces. W trakcie jego wykonywania niezbędne jest przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa i zachowanie ostrożności. Właśnie, dlatego należy zlecać takie zadanie jedynie profesjonalnym firmom, takim jak DAGBUD&MARBUD, które ponoszą pełną odpowiedzialność za współpracę. Rusztowania montowane przez profesjonalistów są indywidualnie dopasowywane do konkretnego obiektu budowlanego. Często wymagane jest także sporządzenie szczegółowych projektów technicznych.

Regulamin korzystania z serwisu