Jak wykonać wykopy pod fundamenty?

Wydawać by się mogło, że kopanie fundamentów to jedna z najmniej skomplikowanych czynności, które podejmuje się podczas stawiania budynków. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak zrobić to poprawnie. Sposób pracy zależy między innymi od rodzaju gruntu czy wielkości obiektu, który ma stanąć na działce. Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się, jakiego sprzętu używa się do kopania fundamentów oraz jak zrobić to dobrze.

Fundamenty – początek prac budowlanych

Fundamenty stanowią podstawę, na której w przyszłości stanie budynek, nie ulega więc wątpliwości, że ich rola jest bardzo ważna. Wszelkie błędy mogą powodować problemy na dalszych etapach budowy. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie obszaru, na którym znajdzie się budynek. Kluczowe jest, aby zrobić to starannie, dlatego z reguły zajmuje się tym geodeta.

Po wyznaczeniu granic można przejść do wykonywania wykopu, jednak wcześniej trzeba określić, jaką ma on mieć głębokość. Zależy ona między innymi od poziomu wód gruntowych oraz warstw gruntu, konstrukcji obiektu i od tego, czy budynek ma być wyposażony w piwnicę. Obecnie wykopy pod fundamenty wykonuje się zazwyczaj przy użyciu sprzętów takich jak koparki. Można to również zrobić ręcznie – ten sposób będzie tańszy i dokładniejszy, jednak bardziej pracochłonny. Czasami wykorzystuje się obie metody – najpierw na plac budowy wjeżdża się minikoparką, a ostatnie 10-15 cm ziemi usuwa się ręcznie. Każda metoda wykonywania fundamentów wiąże się z użyciem nieco innych narzędzi.

Na co uważać podczas wykonywania wykopu pod fundamenty?

Etap wykonywania fundamentów jest bardzo ważny, bo to on rozpoczyna budowę, więc stanowi podstawę dla pozostałych działań. Jednak wykopy mogą być utrudnione przez różne czynniki gruntowe czy pogodowe, co powoduje czasem popełnianie błędów. Pracownik firmy INTRA-SPRZĘT wymienia wśród nich: nieprawidłowe zabezpieczenie wykopów, niedostateczne zbrojenie, nie usunięcie resztek żyznej gleby i nieodpowiednią głębokość wykopów. Problemy mogą wynikać również ze złego zbadania gruntu czy wykorzystania niewłaściwych materiałów.

Jak dobrze wykopać fundamenty?

Wykonywanie wykopu pod fundamenty to proces znacznie bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Wymaga staranności i dokładności, dlatego nie każdy będzie w stanie zrobić to dobrze. W tym celu zatrudnia się z reguły specjalistów, którzy mają doświadczenie w swoim zawodzie i potrafią przygotować solidną podstawę pod planowany budynek. Dysponują oni również potrzebnym sprzętem. Wykonywanie fundamentów to zadanie niezwykle ważne dla całego procesu powstawania obiektu, dlatego warto się do niego przyłożyć.

Regulamin korzystania z serwisu