Koparka w pracach ziemnych

Koparka jako niezbędny sprzęt przy pracach ziemnych

Koparki to jedne z najważniejszych maszyn stosowanych w budownictwie. Korzysta z nich praktycznie każda firma specjalizująca się w pracach ziemnych. Producenci oferują szereg modeli, co umożliwia dostosowanie odpowiedniego sprzętu do aktualnie prowadzonych czynności. Przed wyborem konkretnego sprzętu warto zatem przeanalizować, jakie są możliwości konkretnego urządzenia. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat tego typu pojazdu.

Czym jest koparka i w jakich pracach ziemnych pomaga?

Koparki to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych sprzętów budowlanych. Dzięki nim można wykonać różnego rodzaju roboty ziemne i nie tylko. Dają one szansę na:

  • oddzielanie urobku,
  • przenoszenie materiałów budowlanych,
  • ładowanie maszyn transportowych.

W zależności od zleconych zadań i oczekiwań użytkowników, można stosować standardowe modele lub zdecydowanie nowocześniejsze koparko-ładowarki. Maszyna tego typu dodatkowo pozwala przeładować różnego rodzaju towary sypkie – najczęściej jest to piasek, żwir lub węgiel – wyjaśnia specjalista z firmy CM Construction Sp. z o.o..

Podział koperek ze względu na ich zastosowanie

Zależnie od wykonywanego zadania warto dopasować urządzenie do charakteru pracy. Koparki pracujące w cyklu ciągłym produkuje się w specyficzny sposób. Wykorzystuje się w nich więcej niż jednego naczynia urabiającego podłoże. Stąd też bierze się sama nazwa sprzętu. Maszyny tego typu zwykło się określać koparkami wielonaczyniowymi, co ma bezpośredni związek z ich konstrukcją.

Koparki, które działają w trybie przerywanym określa się również mianem jednonaczyniowych. Cykl przerywany wiąże się z koniecznymi przestojami pomiędzy poszczególnymi etapami pracy naczynia urabiającego grunt. Ten typ koparek wybiera się najczęściej — głównie ze względu na najszerszy zakres pracy.

Do jakich prac ziemnych wykorzystuje się koparki?

Koparki to grupa maszyn, które w budownictwie wykorzystuje się na szeroką skalę. Przede wszystkim stosuje się je do usuwania gleby z wybranego terenu. Ma to miejsce podczas realizacji najróżniejszych zleceń – od budowy dróg aż po wznoszenie nowych obiektów przemysłowych, czy mieszkalnych.

Producenci oferują szereg modeli maszyn, co daje możliwość, aby dopasować je do konkretnego zastosowania. Najważniejszą zaletą zastosowania koparek do robót ziemnych jest znaczące przyśpieszenie wszelkich czynności, jak i zmniejszenie kosztów operacyjnych.

Koparki o standardowych wymiarach stosuje się wszędzie tam, gdzie czynności prowadzi się na dużą skalę. Przy ich użyciu wykonuje się prace takie jak:

  • kopanie rowów,
  • ładowanie materiałów,
  • wydobycie złoży,
  • wyburzenia.

Warto również zaznaczyć, że do miejsc trudnodostępnych, gdzie wielkogabarytowa koparka nie da rady wjechać, można zastosować maszynę w wersji mini. Urządzenie w zależności od wyposażenia ma dokładnie takie same właściwości, z tą różnicą, że jego rozmiary są zdecydowanie mniejsze.

Regulamin korzystania z serwisu