Mini dźwigi – kompaktowy sprzęt niezbędny na budowie

Jak zamontować bardzo duże przeszklenia szybko, bez zbędnego wysiłku ludzkich rąk i bez ryzyka uszkodzenia szyby lub, co gorsza, wypadku groźnego dla fachowców? Jak wnieść fortepian na wyższą kondygnację budynku, bez pokonywania schodów i powiększania otworów drzwiowych? Odpowiedź jest prosta: używając mini dźwigu. Poznaj możliwości i zastosowania tych niezwykłych maszyn budowlanych.

Mini dźwigi w montażu okien i fasad

Mało kogo nie zachwycają nowoczesne biurowce, których elewacje niemal w całości wykonane są ze szkła. Stworzenie takiej konstrukcji wymaga bardzo dokładnego planowania, a także nienagannej precyzji podczas prac montażowych. Decydując się na ręczną instalację przeszkleń, inwestor musi liczyć się z bardzo wysokimi kosztami i długim czasem trwania robót.

Do zamontowania jednej szyby elewacyjnej tradycyjną metodą potrzeba około 12 pracowników i mniej więcej 40 minut pracy. Wykonanie tego zadania jest niezwykle stresujące, ponieważ ekipa pracuje z elementem o pokaźnej wadze, ale też bardzo kruchym. Najmniejszy błąd któregokolwiek członka ekipy montażowej może prowadzić do brzemiennego w skutkach wypadku, a w najlepszym razie niepoprawnego montażu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest sięgnięcie właśnie po mini dźwig. Podnośniki budowlane tego rodzaju są w stanie unosić ładunki o wadze kilku ton bez wysiłku ze strony człowieka.

Oprócz operatora żurawia, do pracy potrzeba jeszcze dwóch osób, co oznacza, że zamiast 12 pracowników potrzebujemy zaledwie 3. Cała operacja jest nie tylko łatwiejsza i bezpieczniejsza, ale też przebiega znacznie szybciej. W czasie, w którym zespół kilkunastu osób zamontowałby jedną szybę, pracownicy wspierani mini żurawiem wykonają nawet 10 przeszkleń – oblicza ekspert z przedsiębiorstwa MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.

Wnioski nasuwają się same: wykorzystanie mini żurawia pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które przy zwykłym montażu musielibyśmy przeznaczyć na opłacenie pracowników, a także sporo czasu, co oznacza większe możliwości przerobowe firmy budowlanej. W praktyce okazuje się, że inwestycja w zakup mini dźwigu budowlanego od sprawdzonego dystrybutora zwraca się już po roku używania.

Jak działa mini dźwig budowlany?

Jak wskazuje sama nazwa, mini dźwig jest urządzeniem kompaktowym. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na zastosowanie w ciasnych przestrzeniach, również wewnątrz budynków. Niewielka waga podnośników pozwala na używanie urządzeń na istniejących stropach i dachach, gdzie bez trudu można dostarczyć je za pomocą windy budowlanej.

Mimo niewielkich wymiarów, mini żurawie charakteryzują się dużą mocą, udźwigiem i wysięgiem. W kontekście montażu szyb istotny jest też sposób unoszenia ładunku. Bezpieczeństwo podnoszenia wielkopowierzchniowych przeszkleń zapewniają specjalistyczne przyssawki, a panel sterowania na stanowisku operatora pozwala na precyzyjne manewrowanie ładunkiem.

Chociaż najpopularniejszym sposobem wykorzystania mini dźwigów jest właśnie montaż przeszkleń (zarówno w budynkach wielokondygnacyjnych, jak i w domach jednorodzinnych), znajdują one znacznie więcej zastosowań. Przykładem może być konieczność wniesienia  na  piętro wielkogabarytowych sprzętów, jak wspomniany we wstępie fortepian, ale też elementów  znacznie  cięższych, jak np. piec  kaflowy.

Zakup własnego mini dźwigu to doskonała inwestycja z punktu widzenia profesjonalnej firmy budowlanej. W nieco innej sytuacji są inwestorzy prywatni i niewielkie ekipy, pracujące z mniejszą regularnością. W takim przypadku warto skorzystać z oferty wynajęcia mini dźwigu z doświadczonym operatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu