Minikoparka

Minikoparki i ich rola na placach budów

Na placach budów potrzebne jest wiele rodzajów maszyn. Zazwyczaj kojarzą się one z ogromnymi rozmiarami oraz stosunkowo dużą mocą. Takie urządzenia pracują na wielkich budowach, jednak są sytuacje, gdzie najbardziej przydatna okazuje się mniejsza maszyna. Do takich pożytecznych urządzeń należą np. minikoparki. Do czego i gdzie są najczęściej używane?

Jak używane są minikoparki na budowach?

Minikoparki to wielofunkcyjne maszyny budowlane o masie eksploatacyjnej nieprzekraczającej 6 ton. Mogą poruszać się na gąsienicach lub kołach. Od typowych koparek różnią się tylko proporcjami. W zakres wyposażenia minikoparki mogą wchodzić świdry, widły, nożyce lub młot pneumatyczny.

Minikoparki świetnie odnajdują się w sytuacjach, gdzie potrzebna jest maszyna do drobnych prac, zwłaszcza na małym terenie. Przykładem może być remontowanie dróg i ścieżek, tworzenie małych placów zabaw, prace przy budowie domków jednorodzinnych, naprawy przy drobnych rurociągach i przewodach gazowych czy wszelkie roboty przy renowacji terenów zielonych.

Minikoparka może również być użyta na wielkiej budowie. Zazwyczaj w takim przypadku służy jako maszyna pomocnicza. Stosuje się ją przy wykopywaniu małych wykopów albo w miejscach trudnodostępnych, gdzie dużą maszyną trudno jest wjechać.

Ceny małych koparek nie są porównywalne z cenami wielkich maszyn, jednak nadal nie są to drobne sumy. Dlatego wiele firm i osób prywatnych wypożyczają te maszyny w miejscach takich, jak GrawEL. Firmy te na ogół wykonują usługi związane z drobnymi wykopami. Najczęściej są to wykopy pod różnego rodzaju słupy lub przyłącza kablowe. Bardzo często mała koparka wynajmowana jest przy budowie szamba.

Dlaczego lepiej opłaci się wynająć koparkę niż ją zakupić?

Każdy inwestor w przypadku zapotrzebowania na koparkę musi dokładnie rozważyć, czy powinien ją zakupić, czy wypożyczyć. Niejednokrotnie wypożyczanie minikoparek jest bardziej uzasadnione ekonomicznie. Jest to dobre wyjście zwłaszcza wtedy, gdy firma stawia pierwsze kroki i nie ma aż tyle środków na inwestycje.

Wynajęcie małej koparki jest dobrym wyjściem w przypadku, gdy dany rodzaj robót raczej nie powtórzy się w przyszłości. Nie ma wtedy sensu inwestować w sprzęt, który później będzie stał bezczynnie. Ponadto wypożyczając koparkę, nie trzeba się martwić o jej serwis. Na ogół sprzęt wynajmuje się wraz z operatorem, co stanowi znaczne oszczędności. Nie trzeba stwarzać u siebie dodatkowych etatów ani umów o dzieło, ani przeprowadzać szkoleń na operatora.

Regulamin korzystania z serwisu