narzędzia diamentowe

Możliwości narzędzi diamentowych

Technika diamentowa daje nam wiele możliwości. Diament, przez większość z nas kojarzony głównie z biżuterią, to rzadki materiał (minerał), który charakteryzuje wyjątkowa twardość. W dziesięciostopniowej skali Mohsa diament ma oczywiście dziesiątkę – maksimum. Rysuje korund i daje się zarysować wyłącznie innym diamentem. Obecnie jesteśmy w stanie produkować syntetyczny odpowiednik diamentu, który jest wykorzystywany przy produkcji materiałów ściernych. Co warto wiedzieć o narzędziach diamentowych?


Czym są narzędzia diamentowe?

Jak podpowiada nazwa, w narzędziach diamentowych wykorzystywane są unikalne właściwości syntetycznego diamentu. Ze względu na niezwykłą twardość tego materiału, praca z narzędziami diamentowymi jest prosta i szybka. Do różnych prac używane są:

  • tarcze diamentowe do cięcia – dają możliwość cięcia nawet materiałów tak twardych, jak beton i żelbet; używane są również do szlifowania granitu, czy gresu, do cięcia ceramiki, kostki brukowej, dachówek i innych,
  • wiertła galwaniczne – charakteryzuje je duża koncentracja syntetycznego diamentu na korpusach, są używane go wykonywania niewielkich, precyzyjnych otworów, głównie w gresie, ceramice, płytkach, a także w materiałach kruchych, jak szkło,
  • wiertła koronowe, otwornice diamentowe – to specjalistyczne wiertła przeznaczone do wiertnic diamentowych,
  • zdziery diamentowe – są wykorzystywane w profilowaniu kamieni i usuwaniu tynków, zdzierana powierzchni betonowych.

Regeneracja narzędzi diamentowych

Nie tylko szerokie zastosowanie narzędzi diamentowych to ich możliwości – warto wspomnieć też o możliwościach ich regeneracji. O regeneracji narzędzi diamentowych opowiadają nam specjaliści z firmy ATN Technika Diamentowa z Gliwic. Regeneracją narzędzi diamentowych nazywamy ostrzenie lub wymianę zużytych segmentów diamentowych na nowe. Do ostrzenia narzędzi diamentowych wykorzystywana jest specyficzna obróbka nazywana elektroerozją, obróbką elektroerozyjną. Erozja elektryczna zachodzi podczas wyładowania iskrowego między roboczą elektrodą a obrabianym przedmiotem, który jest zanurzony w płynnym dielektryku (izolatorze elektrycznym). Przy wymianie zużytych segmentów na nowe mamy kilka etapów prac. Narzędzia zostają dokładnie oczyszczone, a następnie usuwa się pozostałości zużytego segmentu poprzez skrócenie korpusu wiertła, następnie nalutowywane są nowe segmenty diamentowe.

Na rynku dostępne są różne narzędzia diamentowe o różnych parametrach. To tarcze diamentowe o różnych średnicach, grubościach i różnych ilościach segmentów, tarcze z otworami, krążki polerskie w różnych rozmiarach i granulacji, wiertła galwaniczne o średnicy od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, wiertła koronowe o średnicy nawet kilkuset milimetrów i rozmaitych długościach roboczych, tarcze diamentowe do elektronarzędzi, talerze szlifierskie.

Regulamin korzystania z serwisu