Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła grzewczego?

Kocioł to serce domowej instalacji grzewczej. Od jego jakości i parametrów zależy nie tylko czy w domu będzie ciepło i przyjemnie, ale również jakie poniesiemy w związku z ogrzewaniem koszty. Współczesny rynek obejmuje urządzenia bardzo wielu różnych rodzajów, dlatego wybranie tylko jednego z nich jest zadaniem dość trudnym. Pamiętajmy, że kocioł to zakup na lata.

Rodzaj paliwa

To jedna z podstawowych kwestii, na podstawie której dzieli się dostępne na rynku kotły grzewcze. Znaczącą większość stosowanych w Polsce urządzeń grzewczych stanowią kotły na paliwa stałe, czyli węgiel, ekogroszek, pellet – obecne są w blisko 70% domostw. Główną zaletą, dla której wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, jest niski koszt paliwa. Kotły najnowszych generacji, takie jak te dostępne w ofercie firmy Jańczak zapewniają również dużą wydajność spalania paliwa przy jednoczesnej niskiej emisji zanieczyszczeń – nie są więc tak szkodliwe dla środowiska i nieekonomiczne jak stare kotły. Kotły wymagają regularnego dostarczania paliwa, jednak problem ten można rozwiązać wybierając urządzenie z zasobnikiem i podajnikiem – wtedy wystarczy raz na kilka dni wypełnić zasobnik węglem. Alternatywą dla węgla jest olej i gaz. Oba paliwa są droższe, jednak kotły nimi zasilane nie wymagają naszej obsługi, są wygodniejsze w eksploatacji. Ponadto dobrze współpracują z urządzeniami automatycznej regulacji. Kotły elektryczne są stosowane stosunkowo rzadko, wyłącznie w sytuacji, kiedy z powodów technicznych nie jest możliwe użycie kotła na paliwa stałe, gazowe lub olejowe. Ogrzewanie nimi jest bardzo drogie.

Zapotrzebowanie na ciepło

To, ile potrzeba ciepła do ogrzania domu jest uzależnione od wielkości budynku oraz jakości izolacji termicznej – przy niskich stratach ciepła zapotrzebowanie na energię jest również niższe. Moc kotła powinna być w miarę precyzyjnie dopasowana do zapotrzebowania na energię. Jeśli będzie zbyt niska, kocioł nie będzie w stanie ogrzać domu, przy zbyt wysokiej może z kolei dojść do nadmiernego eksploatacji podzespołów kotła i ich szybszego zużywania się.

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową

Dostępność do ciepłej wody użytkowej jest kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o doborze kotła. Generalna zasada brzmi, że im większa ilość domowników, którzy będą w tym samym czasie korzystać z ciepłej wody, tym większe powinny być możliwości kotła do jej wytworzenia.

Miejsce montażu kotła

Kotłownia, czyli miejsce w którym zostanie zainstalowany kocioł, zgodnie z przepisami i normami powinna być wyposażona w odpowiednie instalacje – nawiewną i wywiewną oraz przewód spalinowy. Każda z tych instalacji ma swoje określone parametry (np. ilość powietrza dostarczanego do procesu spalania, przepustowość przewodu spalania), które powinny zgadzać się z wymogami dla konkretnego modelu kotła.

Regulamin korzystania z serwisu