Na czym polega wypalanie CNC tlenowe?

Wypalanie CNC to cięcie metalu za pomocą urządzeń ze sterowaniem numerycznym. Można go wykonać za pomocą plazmy lub tlenu, bądź połączyć obie metody (plazmowo-tlenowa). W naszym artykule skupimy się na wypalaniu tlenowym – najstarszej metodzie cięcia miękkich stali. Jak wygląda w teorii, a jak w praktyce? Gdzie można skorzystać z tego rodzaju usług? Zapraszamy do lektury.

Wypalanie tlenowe w teorii..

Metale można ciąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wypalanie tlenowe – najstarsza metoda cięcia miękkich stali, polegająca na zastosowaniu rozgrzanego gazu do cięcia giętkich blach, czyli spalaniu blachy. Odbywa się to poprzez doprowadzenie materiału do temperatury zapłonu (przykładowo – dla czystego żelaza będzie to 1050°C, a dla stali z domieszką węgla 1,5% – 1380°C) , a następnie do spalenia i pozbycia się płynnych tlenków metalu strumieniem gazowym (w tym celu można wykorzystać propan, acetylen, propylen lub gaz ziemny), napędzanym wysokim ciśnieniem (płomień ustawiany jest 1,5-3 mm od blachy). Metoda tlenowa jest stosowana jedynie do stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych (dopuszczalne domieszki: węgiel – do 1,5%; chrom – do 2%; nikiel – do 3%; krzem – do 4%).

… i praktyce

Aby równo i prosto pociąć blachę, należy zastosować odpowiednią proporcję tlenu z palnym gazem i ustawić ją pod kątem prostym podczas wypalania (aczkolwiek możliwe jest cięcie tlenowe pod różnym kątem). Kiedy proces cięcia osiągnie dolną krawędź blachy i przedmucha szczelinę, rozpoczyna się przesuw. Należy pamiętać, że im grubszy materiał, tym większa ilość przepływu gazu tnącego, co ma wpływ na zwiększenie szerokości szczeliny cięcia.

Wypalanie tlenowe prowadzi do powstawania żużlu na dolnej krawędzi ciętej powierzchni, a dzięki działaniu promieni podgrzewających górna krawędź zostaje zaokrąglona. Z jednej strony obrabiany materiał zostaje zabrudzony, ale z drugiej – może on być zastosowany bez kolejnej obróbki. Wypalanie tlenowe umożliwia cięcie bardzo grubych blach (nawet do 300 mm), bez rezygnacji z dobrej jakości.

Podsumowując zalety wypalania tlenowego, można wymienić:

  • bardzo duży zakres grubości ciętych materiałów,
  • prostopadłe krawędzie cięcia,
  • duża ekonomiczność metody.

Usługi wypalania CNC tlenowego oferuje Zakład Ślusarski Greń. Zastosowanie systemu cyfrowego sterowania przy cięciu metalu umożliwia dokładne wycinanie detali w niemal dowolnej formie.  Może się ono odbywać plazmowo, wykorzystując plazmę – doskonałego przewodnika prądu, lub tlenowo, z wykorzystaniem palnika acetylenowo-tlenowego, który pozwala na przecinanie materiałów o nawet dużej grubości pod różnymi kątami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu