Taśmy budowlane

Najważniejsze fakty o uszczelkach samoprzylepnych

Uszczelki samoprzylepne są wyjątkowo przydatne podczas wielu prac budowlanych, naprawczych czy wykończeniowych. Sprawdzają się w szczególności w miejscach wymagających izolacji połączeń przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy drgania. Co warto wiedzieć na temat uszczelek samoprzylepnych? Jakie są ich właściwości? Gdzie przydadzą się szczególnie?

Właściwości uszczelek samoprzylepnych

Uszczelki samoprzylepne wykonane są z wysokiej jakości, odpornego tworzywa sztucznego o wyjątkowych parametrach (w zależności od potrzeb może to być poliuretan lub spieniona guma). Są wytrzymałe na niskie i wysokie temperatury, a dzięki elastyczności z łatwością dostosowują swój kształt do uszczelnianej (lub izolowanej) powierzchni. Są ponadto odporne na działanie wilgoci i promieni słonecznych, dzięki czemu można stosować je bez przeszkód, niezależnie od panujących warunków.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Duo, oferującej szeroki wybór materiałów samoprzylepnych: Niewątpliwą zaletą samoprzylepnych uszczelek jest wyjątkowo łatwy montaż – wystarczy pozbyć się paska ochronnego i umieścić uszczelkę w docelowym miejscu, mocno ją dociskając. Przed przystąpieniem do mocowania uszczelki należy jednak pamiętać o uprzednim odpowiednim przygotowaniu powierzchni, jej oczyszczeniu i osuszeniu. Te konieczne zabiegi znacznie wpłyną na wytrzymałość i prawidłowe przyleganie uszczelki do powierzchni.

Na uwagę zasługuje fakt, że uszczelki samoprzylepne mogą być stosowane zarówno na drewno, płyty gipsowe, jak i PCV.

Kiedy mogą przydać się nam uszczelki samoprzylepne?

Uszczelki sprawdzają się w miejscach wymagających izolacji od szkodliwych czynników zewnętrznych w postaci wilgoci, zanieczyszczeń i pyłów, chemikaliów czy niepożądanego dostępu powietrza. Doskonale izolują również przed utratą ciepła, dzięki czemu sprawdzają się doskonale do zabezpieczenia okien oraz drzwi.

Uszczelki samoprzylepne mogą ponadto pełnić funkcję izolacji akustycznej oraz służyć do tłumienia drgań, a także dystansowania od siebie przedmiotów, zabezpieczając je przed obijaniem.

Ze względu na swoje właściwości stosowane są również w tworzeniu i montażu systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Świetnie sprawdzają się także przy uszczelnianiu okien oraz drzwi – zastosowanie wysokiej klasy uszczelek zapobiega utracie ciepła, przez co zmniejsza się zużycie energii w naszym domu. Funkcja izolacji akustycznej uszczelek zastosowanych w stolarce okiennej i drzwiowej pozwala zaś na odizolowanie mieszkania od dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Regulamin korzystania z serwisu