Obsługa kotłów na pellet. Podstawowe informacje

Obecnie możemy korzystać z bogatej oferty urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są kotły na pellet, czyli paliwo w formie granulatu uzyskiwanego z biomasy. Kocioł tego typu stanowi ekologiczne, ekonomiczne i bardzo praktyczne rozwiązanie, w które warto inwestować. A jak wygląda jego obsługa? Jest bardzo łatwa i nie wymaga zbyt wielu wysiłku. Przeczytaj i sprawdź.

Pierwsze uruchomienie kotła na pellet

Montażem urządzenia grzewczego powinni zająć się specjaliści. Usługę instalacji pieca oraz jego pierwszego uruchomienia oferują profesjonalne firmy, specjalizujące się w produkcji kotłów na pellet takie jak Budmet Nocoń. Dzięki temu nie musimy poznawać tajników montażu urządzenia ani obawiać się, że popełnimy jakiś błąd podczas przeprowadzania tego procesu. Ponadto wielu producentów w celu uzyskania gwarancji wymaga, aby pierwsze uruchomienie kotła grzewczego było dokonane przez autoryzowanego instalatora lub serwisanta.

Co istotne takie firmy oferują również wsparcie serwisowe, a więc możemy liczyć na fachową pomoc przy eksploatacji urządzenia i w późniejszym czasie.

Kocioł na pellet – codzienna obsługa

W przypadku kotła na pellet sformułowanie codzienna obsługa nie jest do końca zgodne z prawdą. Obsługa urządzeń grzewczych tego rodzaju ma bowiem charakter okresowy. W praktyce dla użytkownika oznacza to, że musi on wykonać odpowiednie czynności co 2-5 dni. Co dokładnie należy robić?

Przede wszystkim powinno się sprawdzić oraz uzupełnić paliwo. Następnie skontrolować ilość popiołu w popielniku i w razie potrzeby go usunąć. Dalej – należy sprawdzić stan palnika, a średnio raz w tygodniu oczyścić komorę wymiennika. Nowoczesne technologie zastosowane do produkcji kotłów na pellet oraz ich bardzo praktyczne konstrukcje sprawiają, że wszystkie te czynności możemy przeprowadzić w bardzo krótkim czasie i przy niewielkim wysiłku.

Jak pokazuje doświadczenie, wszystkie wymienione wyżej zabiegi zazwyczaj zajmują użytkownikom kotłów zaledwie kilka minut. A jak dodamy regularne czyszczenie wymiennika w każdym tygodniu, wówczas w przybliżeniu wychodzi 10 minut. Czas, jaki należy poświęcić na obsługę nowoczesnego i ekologicznego kotła na pellet, może być jeszcze krótszy. Wystarczy, że wybierzemy model z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika. W takim przypadku pozostaje nam jedynie uzupełnianie paliwa i usuwanie powstałego na skutek jego spalania popiołu.

Jak widać korzystanie z takiego pieca i jego obsługa nie należą do trudnych. Nie musimy zatem korzystać ani ze specjalistycznej wiedzy, ani narzędzi. Co więcej, dzięki cennym właściwościom biopaliwa, jakim jest pellet, podczas obsługi kotła nasze ubrania i kotłownia pozostają czyste.

Regulamin korzystania z serwisu