Kobieta na schodach technicznych

Podesty, platformy i schody techniczne – wymagania i normy bezpieczeństwa

Schody techniczne, podesty i platformy to elementy często wykorzystywane w zakładach przemysłowych. Są to miejsca, w których praca i tak wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego ważne jest szukanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo. Dlatego też wymienione konstrukcje muszą spełniać określone normy i wymagania. Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Jakie normą muszą spełniać platformy, podesty i schody?

Kwestie bezpieczeństwa dotyczące takich elementów, jak platformy, podesty i schody, są określone przez liczne przepisy. Główna norma nosi nazwę PN-EN ISO 14122 Bezpieczeństwo maszyn. Określa ona przepisy dotyczące elementów będących częścią urządzeń przemysłowych lub współpracujących z maszynami. Czym zatem powinny się charakteryzować te konstrukcje stalowe? W przypadku schodów ważne jest między innymi przestrzeganie ich wymiarów.

Według wspomnianej wcześniej normy szerokość użytkowa biegu musi wynosić minimum 1,2 m, a szerokość użytkowa spocznika 1,5 m, tymczasem maksymalna wysokość poszczególnych stopni to 0,175 m – wyjaśnia pracownik firmy Ferrotech.

Kolejną kwestią są barierki, które mogą składać się z pionowych prętów lub z elementów biegnących poziomo (z czego jedna z nich powinna znajdować się na wysokości kolan). Muszą być tak skonstruowane, żeby w razie utraty równowagi móc pewnie chwycić za poręcz. W przypadku podestów barierki powinny być zamontowane również na wysokości stóp. Wszystkie konstrukcje stalowe muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów wzmocnionych substancjami ogniochronnymi. Zarówno schody, jak i podesty oraz platformy powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Funkcja podestów, platform i schodów technicznych

Wymienione elementy są często stosowane w zakładach przemysłowych. Schody służą przede wszystkim jako łącznik między poszczególnymi piętrami budynku. Mogą też stanowić drogę ewakuacji albo umożliwiać dostęp do maszyn. Podesty to z kolei swego rodzaju przystanki między piętrami. Platformy natomiast umożliwiają obsługę niektórych urządzeń i zbiorników.

Kto wykonuje te konstrukcje stalowe?

Wykonywaniem podestów, platform i schodów zajmują się specjalistyczne firmy mające doświadczenie w tej dziedzinie. Podczas wyboru jednej z nich należy zwrócić uwagę na to, czy jej pracownicy przestrzegają narzuconych norm i zasad. Warto wybrać taką firmę produkującą konstrukcje stalowe, która zrealizuje zamówienie szybko i sprawnie. Tylko specjaliści z bogatym doświadczeniem i wymaganym zapleczem technicznym będą spełnić oczekiwania danego zakładu przemysłowego.

Regulamin korzystania z serwisu