Podstawowe cechy wiader budowlanych

W segmencie budowlanym wciąż sprawdzają się tradycyjne rozwiązania, oparte na ręcznej pracy. Nie dziwi więc, że wiadra budowlane nadal cieszą się sporą popularnością wśród klientów indywidualnych oraz wśród właścicieli firm budowlanych – i to nawet mimo postępującej automatyzacji. Myślisz nad zakupem dobrego wiadra budowlanego? Sprawdź, czym powinien się charakteryzować dobrej klasy produkt.

Do czego służą wiadra budowlane?

Takie narzędzia znajdują zastosowanie zarówno przy remontach domowych, jak i przy dużych robotach budowlanych. Służą do przechowywania lub do ręcznego przenoszenia na niewielkie odległości sypkich lub płynnych materiałów o różnej temperaturze.

Przede wszystkim wytrzymałość

Ponieważ wiadra budowlane wykorzystuje się w trudnych warunkach, pierwszym czynnikiem, na jaki warto zwracać uwagę przy zakupie, powinna być wytrzymałość. Zarówno cała konstrukcja, jak i poszczególne jej elementy (rączki, mocowania) muszą cechować się nienaganną jakością.

Solidne wiadro budowlane będzie odporne na:

  • niską i wysoką temperaturę,
  • wilgoć,
  • substancje chemiczne,
  • uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku wiader budowlanych niebagatelną rolę odgrywa także precyzja wykonania.

Materiał wykonania wiader budowlanych

Skoro mowa o jakości, to nie sposób nie wspomnieć o materiale, z którego wykonuje się omawiane konstrukcje. Producenci rekomendują dziś szczególnie jednorodną mieszankę LDPE. Składa się ona ze starannie dobranych tworzyw sztucznych o nieprzeciętnych parametrach.

Dlaczego warto rozważyć zakup wiadra wykonanego z LDPE? Jak tłumaczy specjalista z firmy 4ele:

Takie wiadra cechują się wyśmienitą wytrzymałością i lekkością. Są dwa razy trwalsze i o 20 procent lżejsze w porównaniu z wiadrami wykonanymi z innych materiałów. Ponadto materiał LDPE zapewnia bardzo dobrą elastyczność oraz zachowuje swoje właściwości zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Właściwy rozmiar wiadra budowlanego

Ostatnim, choć równie ważnym kryterium wyboru wiadra budowlanego powinny być walory użytkowe. Dane akcesorium musi bowiem być funkcjonalne i zapewniać optymalny komfort codziennej pracy.

Idealne wiadro budowlane powinno pewnie leżeć w dłoni i nie może się wyślizgiwać. Warto więc zwracać uwagę na to, czy produkt ma ergonomiczny uchwyt. Liczą się również proporcje i kształt wiadra – pamiętaj o tym, że musi się je nosić wygodnie, i to niezależnie od tego, czy musisz przenieść materiał na odległość kilku, czy kilkunastu metrów. Stabilność konstrukcji zagwarantuje wzmocnione, usztywnione dno.

Na rynku występują wiadra o pojemności od około 40 l (choć można też spotkać jeszcze mniejsze wiadra o pojemności np. 12 l) do nawet 90 l i więcej. W zależności od rodzaju wykonywanych prac i przeznaczenia akcesorium warto dobrać odpowiednią wielkość wiadra. Przydatnych informacji powinien dostarczyć sam producent. Najmniejsze wiadra sprawdzą się do używania na dźwigach, a te największe – chociażby do przechowywania dużych ilości substancji i materiałów budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu