pręty kompozytowe

Pręty kompozytowe a stalowe. Porównanie

Prace zbrojeniowe są jednym z etapów powstawania każdej inwestycji. Nie ma możliwości wybudowania budynku bez stosowania zbrojenia, które jest niezbędne do usztywnienia poszczególnych elementów konstrukcji. Do tego celu wykorzystuje się pręty zbrojeniowe. Najczęściej wybór pada tradycyjne zbrojenie stalowe lub kompozytowe. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze?

Materiał wykonania

Tradycyjne zbrojenie wykonuje się z prętów ze stali, uformowanych na kształt rusztowania, które służy do budowania konstrukcji betonowych. Zbrojenie wykorzystuje się do wykonania stropów, balkonów, ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, pręty te wykonane są ze stali.

Ich nowocześniejszą alternatywą są pręty kompozytowe, które – mimo podobnych właściwości – są dużo korzystniejszym rozwiązaniem. – Pręty kompozytowe wykonuje się z włókna szklanego oraz mieszanki żywicy epoksydowej – mówi specjalista z firmy Bascoglass, zajmującej się produkcją zbrojeń kompozytowych. – Wykorzystanie takich materiałów zmniejsza wagę zbrojenia, zachowując jednocześnie jego trwałość i stabilność taką samą jak w przypadku prętów stalowych – dodaje. Zbrojenie to ważny element każdej konstrukcji, dlatego przed wyborem konkretnej opcji, warto przeanalizować, który rodzaj prętów będzie korzystniejszym rozwiązaniem.

Pręty kompozytowe czy stalowe?

Coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnego zbrojenia stalowego na rzecz nowoczesnych prętów kompozytowych. Nic dziwnego, gdyż wyróżniają się one lepszymi parametrami technicznymi oraz walorami użytkowymi, ułatwiając tym samym prace budowlane. Do najważniejszych zalet prętów kompozytowych zalicza się poniższe aspekty.

  • Cena – koszt produkcji prętów z materiałów kompozytowych jest niższy, a co za tym idzie, takie zbrojenie jest tańsze niż stalowe.
  • Waga – pręty kompozytowe są lżejsze, dlatego łatwiej jest je transportować, przechowywać oraz montować, gdyż nie wymaga to dużo siły ani specjalistycznego sprzętu.
  • Wydajność – pręty kompozytowe nie wymagają konserwacji, są mrozoodporne i nie przewodzą ciepła. To zapobiega powstawaniu pęknięć i konieczności przeprowadzania napraw konstrukcji.
  • Żywotność – pręty kompozytowe nie korodują, są trwałe i nawet po długim czasie zachowują się w tej samej formie.

Decydując się na pręty kompozytowe, można znacząco obniżyć koszty inwestycji oraz usprawnić pracę. Warto więc wziąć pod uwagę ten rodzaj zbrojenia, gdyż powoli zastępuje on tradycyjne konstrukcje stalowe, które są droższe, mniej trwałe i trudniejsze w montażu.

Regulamin korzystania z serwisu