śrubki

Rodzaje artykułów złącznych

Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych elementów złącznych, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Kojarzymy z nich przede wszystkim wszechobecne śruby i nakrętki, wkręty i nity. Większość artykułów złącznych produkowana jest z metalu, który musi być odporny na korozję. Artykuły złączne stosowane są w przemyśle, budownictwie, czy różnych gałęziach motoryzacji. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach najpopularniejszych elementów?

Śruby, nakrętki i podkładki

Śruby są jednym z najpowszechniej używanych rodzajów elementów złącznych, które można podzielić na wiele różnych podkategorii. To wszystkie gwintowane elementy łączące, które możemy podzielić ze względu na długość, średnicę, kształt łba, rodzaj trzpienia i zakończenie. Łeb śruby może być na przykład sześciokątny, grzybkowy, kulisty, czy walcowy. Wśród trzpieni wyróżniamy na przykład trzpienie płaskie stożkowe, czy wgłębione. Koniec śruby może być równy średnicy gwintu, zbliżony do średnicy lub pasowany.

Nakrętki to łączniki w połączeniach śrubowych – pozwalają zespoić ze sobą dwa przedmioty za pomocą śruby. Kształtem zawsze przypominają pierścień, który nakręca się na trzon śruby. Nakrętki mają różne gwinty dopasowane do śrub. Powinny być łatwe w montażu. Najbardziej odporne na korozję są elementy posiadające powłokę galwaniczną – mówi nam przedstawiciel hurtowni artykułów metalowych Metalex z Dąbrowy Górniczej.

W połączeniach śrubowych jako element pomocniczy stosuje się także podkładki, które produkowane są ze stali lub stali ocynkowanej. Izolują one nakrętkę od łączonego materiału, zabezpieczają przed odkręcaniem lub zwiększają powierzchnię nacisku na materiał. Dzielimy je na podkładki zwykłe, zabezpieczające przed odkręcaniem i wyrównujące.

Rodzaje wkrętów

Wkręty to obok śrub jedne z najczęściej stosowanych elementów złącznych. Zbudowane są z gwintowanego trzonu i łba z nacięciem. Dzielimy je na kategorie pod względem zastosowania – dostępne są wkręty do drewna, do metalu oraz do płyt karton-gipsowych. Wkrętami do drewna łączymy nie tylko samo drewno, ale także elementy z materiałów drewnopochodnych. Za ich pomocą możemy łączyć elementy z drewna i materiałów drewnopochodnych z elementami z innych materiałów, czyli np. mocować metalowe zawiasy do drzwiczek. Wkręty do drewna z łatwością powinno się montować zarówno w miękkie, jak i grube materiały. Dzielimy je na trzy grupy: wkręty uniwersalne z łbem stożkowym lub walcowym, konfirmanty (wkręty z płaskim końcem i łbem z sześciokątnym wgłębieniem) oraz eurowkręty (krótkie z płaskim, stożkowym lub podsadzanym). Wkręty do metalu najczęściej mają łby stożkowe, walcowe lub podkładkowe. Najczęściej stosowane i najbardziej znane są blachowkręty. Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych są fosforanowane na czarno, więc odróżniają się kolorem od pozostałych.

Inne artykuły złączne

Elementami złącznymi nazywamy także kołki i sworznie, czy opaski zaciskowe stosowane na przykład w branży hydraulicznej. Na szczególną uwagę zasługuje też osprzęt do lin, który musi być wyjątkowo wytrzymały. Zawsze powinniśmy wybierać certyfikowane elementy złączne, by zapewnić bezpieczeństwo osób, które znajdują się w pobliżu podnoszonego, czy przeciąganego towaru. W budownictwie wykorzystuje się również pręty gwintowane, na przykład do podwieszania systemów wentylacji, czy stalowe kotwy, które umożliwiają mocne zespolenie dwóch zupełnie różnych materiałów. Na koniec warto wspomnieć, że do elementów złącznych zaliczamy także różnego rodzaju zawleczki, nity i nitonakrętki – wybór jest więc naprawdę szeroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu