maszyny do prac ziemnych

Rodzaje maszyn do robót ziemnych

Roboty ziemne to kluczowy element prac związanych z obróbką gruntu, a więc inwestycji budowlanych, drogowych, porządkowych, ale też rolnych czy ogrodniczych. Maszyny do robót ziemnych umożliwiają sprawne odspajanie i usuwanie urobku, a także jego załadunek, zasypywanie czy zagęszczanie. Jakie wyróżniamy najpopularniejsze rodzaje maszyn wykorzystywanych do robót ziemnych i czym się one charakteryzują?

Koparki i ładowarki

Nie ulega wątpliwości, że maszynami, które w największym stopniu kojarzą się z robotami ziemnymi, są koparki oraz ładowarki. Rzeczywiście to właśnie te pojazdy odgrywają kluczową rolę we wszelkie rodzaju pracach budowlanych, wyburzeniowych, drogowych, a także rolniczych i wielu innych. Koparki odspajają grunt, oddzielając w ten sposób urobek i usuwają go przenosząc w inne miejsce lub umieszczając na specjalnie przystosowanych środkach transportu, np. wywrotkach. Wyróżniamy przy tym funkcjonalne koparki kołowe oraz cięższe pojazdy gąsienicowe, idealne do pracy w trudnym terenie. Zaletą koparek jest ich uniwersalność. Nowoczesne modele, które oferuje np. Fabryka Maszyn XCMG – Europa Sp. z o.o., posiadają funkcjonalne układy hydrauliczne, które umożliwiają zastosowanie dodatkowego osprzętu, takiego jak chwytaki, młoty czy nożyce hydrauliczne. Podobną rolę do koparek pełnią ładowarki, które nabierają urobek do łyżki na skutek mechanizmu jazdy. Ładowarki łyżkowe znajdują zastosowanie na placach budowy, a także w zakładach przemysłowych, np. wydobywczych, do przemieszczania i przeładowywania materiałów budowlanych i innych towarów.

Walce

Walce to maszyny budowlane, które wykorzystywane są do zagęszczenia gruntu bądź specjalnie przygotowanej masy nawierzchniowej. Znajdują one zastosowanie w różnego rodzaju pracach ziemnych, przede wszystkim przy budowie dróg. Zagęszczanie podłoża jest możliwe dzięki naciskowi specjalnie skonstruowanych, obracających się wałów. Szczególną skutecznością odznaczają się nowoczesne modele wyposażone w dodatkowe mimośrodowe wałki wzbudzające.

Równiarki

Równiarki to niezastąpione maszyny wykorzystywane do profilowania gruntu. Wyposażone w zrywak i lemiesz, umożliwiają sprawne odspajanie i usuwanie urobku – służą do profilowania podłoża, a także zrywania starej nawierzchni np. z dróg, trawników i pól. W efekcie uzyskuje się wyrównane podłoże przygotowane pod nową nawierzchnię. Równiarki znajdują zastosowanie przy pracach ziemnych na budowie ulic, chodników, lotnisk, nasypów czy rowów. Nowoczesne maszyny tego typu gwarantują dużą precyzję i wysoką wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu