Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne to urządzenia do zasilania narzędzi i urządzeń. Mogą posiadać różnego rodzaju napędy (np. elektryczny lub spalinowy), a także różnić się pod względem wytwarzanego ciśnienia. Jakie rodzaje pomp hydraulicznych dostępne są na rynku? Dowiedz się, czym różnią się od siebie m.in. pompy jedno- i dwustopniowe.

 

Podstawowy podział pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne do zasilania narzędzi i urządzeń dzielą się na pompy z napędem:

  • ręcznym (lub nożnym)
  • elektrycznym
  • pneumatycznym
  • spalinowym (benzynowym)

Z kolei pompy ręczne – pod względem wytwarzanego ciśnienia roboczego – można podzielić na pompy: niskociśnieniowe (175-350 bar), wysokociśnieniowe (700 bar – najczęściej wykorzystywane) i super wysoko ciśnieniowe (1000-2800 bar).

Warto podkreślić, że pompy elektryczne, pneumatyczne i spalinowe (benzynowe) występują głównie w wersji wysokociśnieniowej tj. na 700 bar.

W jaki jeszcze sposób można podzielić pompy hydrauliczne?

Należy pamiętać również, że ręczne pompy hydrauliczne mogą być jednostopniowe lub dwustopniowe. Zarówno do profesjonalnych warsztatów i firm, jak i amatorskich prac, poleca się wersję dwustopniową, ponieważ jest bardziej ergonomiczna i tym samym ułatwia pracę. Tego typu pompa hydrauliczna wymaga mniejszego wysiłku operatora, gdyż podczas jej obsługi występuje mniejszy opór rękojeści.

Istnieje także podział tych urządzeń ze względu na rodzaj siłowników. Pompy hydrauliczne mogą zasilać siłowniki jednostronnego działania, jak również siłowniki dwustronnego działania. Aby mogły zasilać siłowniki dwustronnego działania, muszą być wyposażone w zawory czterodrożne – podkreśla specjalista z firmy Mechanizacja z Katowic.

Warto pamiętać, aby decydując się na konkretną firmę oferującą tego rodzaju pompy, wybrać taką, która sprzedaje urządzenia w bardzo dobrej jakości, niezależnie od tego, czy są to pompy firmy ENERPAC, czyli wiodącego producenta hydrauliki, czy też są to pompy mniej znanych producentów, ale również charakteryzujące się bardzo dobrą jakością. Dodatkowo, decydując się na zakup, warto wybrać taką firmę, która ma bardzo dobre, konkurencyjne ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu