Zagęszczarka do gruntu

Rodzaje zagęszczarek do utwardzania gruntu

Prawidłowe wykonanie nawierzchni drogi, placu czy parkingu wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, w tym przede wszystkim jego wyrównania i utwardzenia. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne maszyny budowlane – zagęszczarki, które ubijają grunt za pomocą płyty wibracyjnej. Alternatywnym rozwiązaniem jest walec, który ubija grunt dzięki sile nacisku.

Ubijak, czyli zagęszczarka stopowa

Ubijak wibracyjny, nazywany też skoczkiem, to najmniejsza z zagęszczarek. Właśnie dzięki niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do prac w trudno dostępnych miejscach, np. w rowach i wkopach. Moc z silnika spalinowego przekazywana jest na stopę przez układ ubijający; stopa z wysoką częstotliwością uderza w grunt (500-800 uderzeń na minutę), tym samym zagęszczając podłoże. Ubijak wymaga ręcznego prowadzenia, co zważywszy na wibracje, hałas i masę zagęszczarki jest zadaniem dość uciążliwym. Zagęszczarki stopowe najlepiej spisują się na ciężkich gruntach, np. na glinie; nie nadają się do ubijania podłoży sypkich, np. ze żwiru lub innych kruszyw.

Zagęszczarki jedno- i dwukierunkowe

Również pełnowymiarowe zagęszczarki najczęściej przeznaczone są do ręcznego prowadzenia, choć na rynku można znaleźć też droższe urządzenia samoprzesuwne, kroczące i podczepiane (np. do ciągnika). Cięższe od skoczków zagęszczarki dostępne są jako jednokierunkowe i rewersyjne, czyli umożliwiające pracę podczas ruchu w obu kierunkach (do przodu i do tyłu). Poszczególne modele zagęszczarek NTC mają konkretne przeznaczenie; np. zagęszczarka NTC VDR 22 służy wyłącznie do utwardzania gruntu, podczas gdy urządzenie NTC VD 350/16 doskonale poradzi sobie również z ubijaniem kostki brukowej i asfaltu. Najlepsze urządzenia mają dodatkowe funkcje, takie jak uchwyty antywibracyjne, które poprawiają komfort operatora czy zraszacze do asfaltu.

Walec jako rodzaj zagęszczarki

Zagęszczarki wibracyjne stosowane są najczęściej przy niewielkich pracach, podczas napraw dróg, do zagęszczania gruntu przy pracach instalacyjnych czy do ubijania bruku. Kiedy trzeba zagęścić grunt na rozległym obszarze, a więc np. podczas budowy nowej drogi albo placu, zdecydowanie lepszym pomysłem jest użycie walca – podpowiada ekspert z firmy ZAMA w Poznaniu.

Walec budowlany zagęszcza grunt lub nawierzchnię przez nacisk sztywnych kół-wałów w trakcie jazdy. Klasyczny walce oddziałuje na podłoże statycznie, czyli wyłącznie własną masą i w związku z tym na niewielką głębokość. Oprócz nich dostępne są walce wibracyjne, które oddziałują na podłoże również dynamicznie i dzięki temu znacznie głębiej (nawet do 2 m). Ze względu na charakterystykę pracy, walce różnią się między sobą wymiarami i sposobem obsługi. Walce wibracyjne są mniejsze, lżejsze i wymagają ręcznego prowadzenia; większe walce statyczne poruszają się dzięki własnemu napędowi.

Regulamin korzystania z serwisu