Maszyna budowlana

Serwis maszyn budowlanych – co warto wiedzieć?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ta maksyma z powodzeniem odnosi się nie tylko do zdrowia, ale też do maszyn budowlanych. Zaniedbania i niedopatrzenia w tej dziedzinie potrafią doprowadzić do sytuacji, w której naprawa zniszczonego sprzętu będzie bardzo słono kosztować, albo wręcz niemożliwe będzie jej przeprowadzenie. Zakup nowej maszyny zaś to też niemały wydatek. Dlatego właśnie tak ważny jest regularny serwis.

Wspiera się on zasadniczo na dwóch filarach, którymi są konserwacja i przegląd. Dokonuje się ich jednocześnie, ale w różnych celach. Zadaniem działań konserwatorskich jest zabezpieczenie elementów i podzespołów maszyny przed negatywnymi skutkami normalnego zużycia, a przynajmniej zminimalizowanie tych skutków.

Zapewnienie ochrony

Działaniem takim jest na przykład uzupełnienie oleju silnikowego, pokrycie specjalną powłoką protekcyjną części szczególnie narażonych na korozję, albo nasmarowanie tych podatnych na uszkodzenia pod wpływem tarcia.

Jeśli warstwa oleju bądź smaru jest zbyt cienka, nie pokrywa on wszystkich nierówności, co prowadzi do zjawiska zwanego scuffingiem – tłumaczy przedstawiciel zajmującej się maszynami budowlanymi firmy XCMG-EuropaJest to jeden z najczęściej spotykanych problemów, o tyle jednak niebezpieczny, że bardzo gwałtowny w skutkach – dodaje.

Kontrola stanu maszyn

I tutaj dochodzimy do drugiej kwestii, czyli przeglądu. Jeśli jest on przeprowadzany regularnie, czyli co najmniej raz na pół roku, możliwe staje się odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnej usterki, której nie widać gołym okiem (np. nie wpływa ona jeszcze na pracę maszyny), ale której intensyfikacja z czasem doprowadzić może do trwałych uszkodzeń.

Podczas przeglądu na jaw może wyjść też konieczność wymiany zużytej części roboczej. I znów: jeśli nastąpi to we właściwym czasie, poniesiemy tylko koszty wymiany. Jeśli zaś będziemy z tą ostatnią zwlekać zbyt długo – np. z powodu nieświadomości, że należy coś zrobić – skutki mogą być opłakane dla całej maszyny, której naprawa lub zastąpienie są o wiele droższe.

Po czym poznać wysoką jakość?

Zużycie części roboczych na skutek normalnej eksploatacji nie jest niczym niezwykłym. Dzięki regularnemu serwisowi maszyn budowlanych możliwe jest jednak istotne wydłużenie ich żywotności. Niezmiernie ważne jest tylko, by powierzyć to zadanie specjalistom, którzy zrealizują je zgodnie z wymogami producenta danego sprzętu (i np. mają jego rekomendację). Powinni dysponować nie tylko odpowiednio rozległą wiedzą i doświadczeniem, ale też profesjonalnym sprzętem diagnostycznym i narzędziami, a najlepiej także zestawem najczęściej zużywających się części, dzięki czemu nawet wymiana ich od ręki nie będzie stanowić problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu