Spawarki inwertorowe – spawanie metodą MMA

Spawanie to jeden z najpopularniejszych sposobów łączenia elementów metalowych. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu m.in. stoczniowym i samochodowym. Urządzenia te wykorzystywane są również w gospodarstwach domowych. Na rynku jest dostępnych wiele modeli spawarek. Poza klasycznymi spawarkami transformatorowymi znajdziemy również bardziej zaawansowane spawarki inwertorowe. Te drugie są coraz chętniej wybierane przez kupujących.

Cechy spawarek inwertorowych

Spawarki inwertorowe w odróżnieniu od modeli transformatorowych to urządzenia o znacznie wyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Ma to swoje zalety, jednak tylko osoby posiadające duże doświadczenie w spawaniu będą potrafiły je docenić i z nich skorzystać. Mniej doświadczonym majsterkowiczom zaleca się używanie spawarek transformatorowych. Jak wyjaśnia specjalista sklepu ze spawarkami oraz akcesoriami spawalniczymi:

Spawarki inwertorowe są uważane za niezwykle nowoczesne i oferujące możliwości, których nie dają modele transformatorowe. Jednym z głównych atutów tych urządzeń jest ich niska waga oraz niewielkie wymiary. Dzięki temu są niezwykle mobilne i łatwe w transporcie, co sprawdzi się zwłaszcza w pracach na wysokościach oraz małych pomieszczeniach, czyli wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnych spawarek transformatorowych było by utrudnione. Przy tej okazji należy wspomnieć, że spawarki inwertorowe mogą być zasilane z gniazda 230V, a także agregatów prądotwórczych. Ma to znaczenie głównie tam, gdzie nie ma infrastruktury trójfazowej. Do kolejnych zalet modeli inwertorowych można zaliczyć spaw o wysokiej jakości bez względu na spawany materiał, niski pobór mocy, co wiąże się z oszczędnością energii, bardzo krótki czas chłodzenia   oraz mnogość funkcji dodatkowych, które znacząco podnoszą wygodę i bezpieczeństwo pracy.

Zastosowanie spawarek inwertorowych

Spawarki inwertorowe wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie zastosowanie urządzeń transformatorowych z różnych przyczyn jest niemożliwe. Spawarki inwertorowe umożliwiają spawanie większością dostępnych technik w tym najbardziej popularną z nich, metodą MMA. Technika ta umożliwia łączenie różnych rodzajów i gatunków metali i stopów, w tym stali niestopowych i stopowych, żeliwa, niklu, miedzi i jej stopów. Nie bez znaczenia jest również bardzo wysoka jakość spoin, a także dobre własności mechaniczne uzyskanego połączenia. Ponad to metoda MMA znajduje zastosowanie w sytuacjach nietypowych np. spawanie pod wodą. Wykorzystanie więc spawarki inwertorowej oraz metody MMA jest zatem rozwiązaniem optymalnym, praktycznym i polecanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu