Sprężyny naciągowe a dociskowe – różnice i możliwości zastosowania

Stwierdzenie, że sprężyna była jednym z najważniejszych wynalazków dla ludzkości, nie jest przesadą. Właśnie o ten element jest oparte działanie wielu mechanizmów – i to zarówno takich, które są wykorzystywane w domu, jak i przez fabryki czy warsztaty. Aby dopasować sprężyny do zastosowania w konkretnych układach, powstały ich odpowiednie rodzaje. Należą do nich między innymi modele naciągowe i dociskowe.

Sprężyna – co to takiego?

Sprężyna to element budowy maszyn, ale też mebli czy samochodów. Mimo tego, że jej spiralna konstrukcja jest bardzo prosta, w dzisiejszych czasach jest ona niezastąpiona w niemal każdej dziedzinie życia.

Sprężyna pod wpływem oddziaływania na nią pewnej siły zmienia swój kształt. Może być zarówno dociskana, jak i rozciągana. Kiedy jednak siła ta przestanie na nią działać, powraca ona do swojej pierwotnej formy. Dlatego też musi być ona wykonywana z materiałów, które są odporne na odkształcenia. Stal użyta do jej produkcji musi charakteryzować się jednocześnie właściwościami plastycznymi oraz wysoką wytrzymałością na zmęczenie. W przeciwnym razie sprężyna, na którą nieustannie oddziałują duże siły, mogłaby pęknąć.

To, w jakim stopniu można rozciągnąć sprężynę lub ją docisnąć, zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału została wykonana. Elementy sprężyste różnią się między sobą także zastosowaniem, a dokładniej tym, jakie siły będą na nie oddziaływać. Dlatego też wyróżnia się między innymi sprężyny dociskowe oraz naciągowe” – mówi ekspert z firmy NAJDER.

Czym różni się sprężyna dociskowa od naciągowej?

Sprężyny dociskowe to elementy sprężyste, na które oddziałują siły ściskania. Mają one zwykle formę stożka oraz mogą charakteryzować się różną długością. Wykonując swoją pracę, poddawane są one obciążeniu poprzez docisk. Kiedy siła ta przestaje na nie działać, powracają do swojego wyjściowego kształtu. Sprężyny te znajdują zastosowanie w skomplikowanych maszynach, są wykorzystywane w sprzęgle samochodowym, ale także w siedziskach mebli. Znajdują się w narzędziach i chętnie sięgają po nie majsterkowicze.

Natomiast na sprężyny naciągowe działają siły rozciągania. Dlatego też, w przeciwieństwie do modeli dociskowych, podczas pracy wydłużają się. Na ich końcach znajdują się charakterystyczne uchwyty w kształcie oczek, aby można było szybko przyczepić je do innych części – na przykład do haków. Sprężyny naciągowe znalazły zastosowanie w prostych urządzeniach, takich jak zabawki, ale także w motoryzacji. Są wykorzystywane podczas konstruowania bram i mebli ogrodowych – huśtawek czy hamaków.

Regulamin korzystania z serwisu