sprezyna skretna wykorzystanie

Sprężyny skrętna i sprężyny spiralne. Te same sprężyny, czy dwie różne?

Istnieje wiele rodzajów sprężyn, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również metodami produkcji i zastosowaniem. Dlatego należy je rozróżniać, ponieważ nieodpowiednio dobrane sprężyny nie będą spełniały swojej funkcji w danym mechanizmie. Często mylone są ze sobą sprężyny skrętne oraz spiralne, dlatego tłumaczymy, czym się od siebie różnią i kiedy je stosować.

Sprężyny skrętne i sprężyny spiralne – budowa i zastosowanie

Sprężyny spiralne powstają najczęściej z blachy i taśmy stalowej, których budowa zostaje przekształcona w taki sposób, by obciążyć ją momentem skręcającym. To powoduje naprężenie materiału, które zgina gotową sprężynę. Ich zadaniem jest wywieranie stałej siły uginającej w ruchu liniowym. Najczęściej znajdują zastosowanie w zegarkach oraz zabawkach mechanicznych, choć mogą być również wykorzystywane w długopisach lub przyciskach.

Natomiast sprężyny skrętne produkowane są z drutu stalowego i swoją budową przypominają agrafkę. Mogą być one zwijane prawo- lub lewostronnie, dzięki czemu skuteczniej przenoszą działanie siły pod różnymi kątami. Stosowane są najczęściej w przypadku obciążenia osiowego. Najczęściej można je spotkać w spinaczach do prania, ale również w urządzeniach na siłowni czy pojazdach.

Produkcją i dystrybucją różnego rodzaju sprężyn zajmują się firmy, takie jak WIMET z Katowic.

Pozostałe rodzaje sprężyn

Oprócz dwóch wymienionych istnieje również wiele innych rodzajów sprężyn, które znajdują powszechne zastosowanie w przedmiotach codziennego użytku. Należą do nich:

Sprężyny naciskowe – to sprężyny wykonane z metalowego drutu, które są ściskane w momencie pracy. Wykorzystywane są do amortyzacji, dlatego znajdują zastosowanie w branży meblarskiej, gdzie wykorzystywane są do produkcji foteli, wersalek czy materacy.

Sprężyny naciągowe – jak sama nazwa wskazuje, zadaniem tych sprężyn jest utrzymanie naprężenia pomiędzy dwoma punktami. Bardzo często wykorzystywane są w bramach automatycznych oraz jako element konstrukcji otwieranych mebli.

Sprężyny talerzowe – to wyjątkowy rodzaj sprężyn, który wizualnie znacznie różni się od pozostałych. Mają postać stożkowych pierścieni z otworem wyciętym w środku. Służą przede wszystkim do tłumienia naprężenia w obciążeniach dynamicznych oraz statycznych – same nie odkształcając się. Stosuje się je w zawieszeniach kotłów grzewczych, w celu zabezpieczenia przestrzeni rozdzielni transformatorowej, w zaworach bezpieczeństwa, do kompensacji luzów na łożyskach kulowych czy w hamulcach maszyn budowlanych.

Regulamin korzystania z serwisu