Sprzęt budowlany niezbędny na budowie domku jednorodzinnego

Budowa własnego domu to jedno z marzeń, które najczęściej pojawiają się na naszych listach. Własna przestrzeń, do której dostęp mamy tylko my i nasi najbliżsi, dom zaprojektowany, skonstruowany i wykończony w taki sposób, jaki nam najbardziej odpowiada i najbardziej nam się podoba. Do budowy domu jednorodzinnego niezbędne są nie tylko odpowiednio dobrane materiały, ale także szereg sprzętów, które ułatwią nam prace – trudno wyobrazić sobie, że w XXI wieku wszystkie roboty wykonujemy ręcznie. Jaki sprzęt jest dziś niezbędny na budowie domku jednorodzinnego?

Maszyny budowlane do robót ciężkich

Mówiąc o sprzętach budowlanych, mamy na myśli maszyny i narzędzia. Te pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim do robót ciężkich. Maszyny niezbędne na budowie domu to na przykład:

  • koparka – wykonujemy nią wykopy pod fundamenty, wykopy pod kanalizację i szambo, koparką możemy też zdjąć wierzchnią warstwę gruntu, czy humus, ładując materiał, którego się pozbywamy, bezpośrednio na wywrotkę (alternatywą dla koparki może być koparko-ładowarka),
  • spycharka – jeśli wynajęta przez nas koparka niekoniecznie nadaje się do równania, niwelowania terenu lub chcemy na naszej działce wykonać nasyp,
  • walec – maszyna budowlana służąca do zagęszczania, ubijania gruntów w czasie robót ziemnych,
  • zagęszczarka – jeśli na naszej działce nie sprawdzi się walec, to zagęszczarka ubije ziemię w procesie wibrowania.

Narzędzia i sprzęty do innych prac przy budowie domku jednorodzinnego

W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że na budowie domu jednorodzinnego, jak i wielu innych obiektów, bardzo często nie obejdziemy się bez agregatu prądotwórczego. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętów budowlanych Ramirent, na placu budowy często nie mamy możliwości skorzystać ze źródła zasilania – instalacja elektryczna dopiero zostanie pociągnięta. Konieczny jest więc wynajem agregatu prądotwórczego. W pierwszej fazie robót agregat prądotwórczy zasili dla nas betoniarkę, kolejny niezbędny sprzęt na budowie domu jednorodzinnego. Nawet jeśli konstrukcja będzie drewniana, czy murowana – trzeba wykonać fundamenty. Przy budowie i wykończeniach domu będziemy potrzebować też zestawu przeróżnych elektronarzędzi, czyli na przykład spawarek, mieszadeł, wiertarek, szlifierek, gwintownic, wyrzynarek itd. Na budowie przydadzą się też nagrzewnice, czy palniki gazowe. Na koniec dodajmy: trzeba także pamiętać o tym, że wszystkie te sprzęty musimy gdzieś przechowywać, więc nie obejdziemy się bez przestrzeni składowej, czyli na przykład magazynu w formie kontenera.

Regulamin korzystania z serwisu