agregat malarski

Z jakich elementów składają się agregaty malarskie?

Agregaty malarskie to urządzenia, które służą do natryskowego nakładania farby na różne powierzchnie. Charakteryzuje je znaczna wydajność, a więc możliwość pomalowania dużego obszaru powierzchni w krótkim czasie. Podpowiadamy, z jakich elementów składa się to urządzenie, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na jego zakup i gdzie dokładnie znajduje zastosowanie.

Agregat malarski – budowa

Agregat malarski składa się przede wszystkim z silnika oraz pompy, które zamontowane zostały na wspólnej ramie. Kolejnymi charakterystycznymi dla agregatu malarskiego elementami są przewód i dysza, które odpowiadają za nakładanie farby na malowaną nawierzchnię. Agregat malarski jest nowoczesnym urządzeniem, które podaje farbę bez użycia powietrza za pomocą metody hydrodynamicznej. W konsekwencji, nie tworzy mgiełki charakterystycznej dla pistoletów wodnych.

Zastosowana pompa

Podstawowym kryterium rozróżniania agregatów malarskich jest rodzaj zastosowanej w nich pompy. Można podzielić te urządzenia na dwa typy – agregat tłokowy oraz membranowy.

Agregaty membranowe wyposażone są w pompy, w których elementem roboczym są elastyczne membrany. Największą zaletą tych urządzeń jest prosta budowa, a także łatwa wymiana części, która może zostać przeprowadzona ręcznie. Warto jednak zaznaczyć, że wykazują ograniczoną wydajność. Z tego względu najlepiej sprawdzą się do malowania hobbystycznego lub prac domowych.

Agregaty tłokowe to urządzenia cechujące się większą wydajnością, dzięki napędzającym pompę tłokom. Jest to rozwiązanie idealne dla firm zajmujących się w sposób profesjonalny malowaniem powierzchni.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący sklep z częściami do urządzeń pumarket.pl: Praca agregatów tłokowych sterowana jest komputerowo, dzięki zastosowanej w nich specjalnej płytce sterującej. To z kolei zapewnia precyzję pracy i efektywność.

Użycie agregatu

Agregat to urządzenie, które można wykorzystać w niemal każdej sytuacji, wymagającej pomalowania powierzchni w krótkim czasie. Agregaty membranowe sprawdzą się lepiej w użytku domowym. Można przy ich pomocy pomalować elewację domku jednorodzinnego, odnowić wnętrza lub poszczególne elementy fasady.

Agregaty tłokowe sprawdzą się z kolei w użytku przemysłowym. Chętnie wykorzystują je ekipy budowlane, które zajmują się wykańczaniem wnętrz. Jego najmocniejsze modele sprawdzą się nawet do nakładania tynku. Te wyposażone w silniki spalinowe nadają się także przy malowaniu poszczególnych elementów infrastruktury, w tym mostów kolejowych.

Regulamin korzystania z serwisu