płytki cięcie

Zakup maszynki do cięcia płytek. Na co zwrócić uwagę?

Wykończenie ścian lub podłogi przy pomocy płytek ceramicznych to stosunkowo proste zadanie. Dużo trudniejsze może okazać się samo przygotowanie materiału do układania – nigdy bowiem nie zdarzy się taka sytuacja, żeby płytki można było ułożyć na danej nawierzchni od razu po wyjęciu ich z pudełka. Wcześniej niektóre z nich należy przyciąć do odpowiedniego rozmiaru lub kształtu. A to wymaga użycia przecinarki. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Długość cięcia

Najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie przecinarki jest maksymalna długość cięcia, jakie może ona wykonać. Oczywiście, im większa, tym lepiej, bowiem pozwala ciąć większy zakres płytek. Należy zwrócić uwagę, że płytki tnie się nie tylko wzdłuż i wszerz, ale również po przekątnej. Przykładowo do przecięcia po przekątnej płytki o wymiarach 60X60 o długości cięcia co najmniej 85 cm.

Głębokość cięcia

Ten parametr informuje nas o tym, jakiej grubości materiały możemy obrabiać na przecinarce. Do cięcia grubych płytek idealnie spiszą się przecinarki z zagłębianym ostrzem, które pozwalają przyciąć materiał z obu stron (po jego obróceniu) oraz do wykonywania cięć w środku materiału (w celu jego dokładniejszego dopasowani.

Rodzaj przecinarki

Przecinarki możemy podzielić na urządzenie ręczne oraz elektryczne. Różnią się one oczywiście pod wieloma względami, między innymi wydajności oraz trwałości. Przecinarka ręczna sprawdzi się co prawda przy cięciu materiałów takich jak gres porcelanowy, polegnie jednak na innych, twardszych materiałach. Z drugiej strony możemy z niej korzystać praktycznie wszędzie i nie potrzebujemy do tego dostępu do sieci elektrycznej. Jeśli jednak potrzebujemy profesjonalnego, uniwersalnego urządzenia, które pomoże nam w pracy zarówno z glazurą, jak i granitem czy innymi kamieniami, powinniśmy wybrać przecinarkę elektryczną.

Moc silnika

Od tego parametru w dużej mierze zależy wydajność urządzenia. Wysoka moc zapewnia wyższą stabilność i umożliwia pracę z bardziej wymagającymi materiałami.

Prowadnice

Kolejnym kryterium podziału przecinarek dostępnych na rynku – między innymi w ofercie firmy WSsystem – jest ilość prowadnic. Wymieniamy przecinarki jedno- oraz dwuprowadnicowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Te pierwsze zapewniają między innymi wysoką sztywność zespołu łamacza, z kolei drugie – wyższą precyzję cięcia płytki dzięki lepszej widoczności.

Typ chłodzenia

Przecinarki wymagają chłodzenia tarczy – bez niego urządzenie bardzo szybko ulegnie awarii. Systemy chłodzenia dzielimy na dolnowrzecionowe, przeznaczone do cięcia na sucho oraz górnowrzecionowe, do cięcia na mokro. Systemy chłodzenia występują w urządzeniach elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu