Kiedy warto posiadać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Niestety nie każda działka budowlana ma przyłącze do sieci kanalizacyjnej bądź możliwość wykonania połączenia. Decydując się na budowę w takim miejscu, właściciel nieruchomości staje przed poważnym problemem zagospodarowania domowych nieczystości. Jeszcze na początku bieżącego stulecia standardem w takiej sytuacji była instalacja szamba. Na szczęście dziś istnieje wygodniejsza i tańsza w utrzymaniu alternatywa.

Zbiornik bezodpływowy vs. przydomowa oczyszczalnia ścieków

Chociaż budowa bezodpływowego zbiornika na domowe ścieki jest niewątpliwie tanim rozwiązaniem, sama eksploatacja okazuje się bardzo kosztowna. Pomijając fakt niewygody, z jaką wiąże się konieczność regularnego zamawiania wozu asenizacyjnego, usługa ta jest po prostu droga.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią najbardziej ekologiczne rozwiązanie dla gospodarstw położonych poza zasięgiem ogólnej sieci kanalizacyjnej, jednak na ich rosnącą popularność wpływa inny aspekt. Korzystanie z biologicznej oczyszczalni jest wygodne, nie wymaga od domowników praktycznie żadnych dodatkowych czynności i, co najważniejsze, nie generuje wysokich kosztów – mówi ekspert z firmy MiM Mariusz Mańkowski.

Nowoczesne oczyszczalnie biologiczne

Nowoczesne, biologiczne oczyszczalnie ścieków nie wymagają budowy rozległego systemu drenażowego. Dzięki temu mogą być montowane również na tych działkach, gdzie stworzenie drenażu byłoby niemożliwe ze względu na warunki gruntowe. Najlepsze rozwiązania, oparte np. na zbiornikach Kingspan BioDisc lub BioFicient mają minimalne wymagania terenowe i zapewniają użytkownikom szereg istotnych korzyści.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do szamba i oczyszczalni drenażowej, takie systemy pozwalają całkowicie wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Po drugie, działają w pełni bezobsługowo – nie wymagają nawet dodawania biopreparatów. Po trzecie, ich działanie jest praktycznie bezawaryjne.

Olbrzymią zaletą biologicznych oczyszczalni ścieków jest fakt, że wszystkie procesy tlenowe i beztlenowe zachodzą w jednym zbiorniku. Do natleniania ścieków wykorzystuje się mechanizm elektryczny, jednak koszty zasilania w skali roku zamykają się w ok. 200 zł. Raz w roku wymagane jest usunięcie z dna zbiornika osadów mineralnych, ale całkowity koszt utrzymania oczyszczalni wciąż okazuje się znacznie niższy niż w przypadku bezodpływowych zbiorników.

Podsumowując, przydomowa oczyszczalnia ścieków to najlepsze rozwiązanie dla każdej działki pozbawionej przyłącza do ogólnej sieci. Biologiczna oczyszczalnia to wygoda i bezpieczeństwo, a przede wszystkim duża oszczędność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu