Kim jest dekarz?

Dekarz jest specjalistą zajmującym się naprawianiem i pokrywaniem dachów. Wbrew pozorom, zawód ten wcale nie jest aż tak stary – powstał dopiero w XIX wieku. Nie da się jednak ukryć, że bez dekarzy budowa wszelkiego rodzaju budowli byłaby mocno utrudniona. Oto, co każdy powinien wiedzieć o zawodzie dekarza.

Dekarz – czym właściwie się zajmuje?

Do zadań dekarza należy przede wszystkim naprawianie i pokrywanie dachów różnymi pokryciami. Najczęściej wykorzystuje dachówki ceramiczne i blachodachówki, jednak dachy pokrywać można także gontem, masą bitumiczną, papą, słomą i innymi materiałami. Co więcej, dekarz musi też zadbać o zabezpieczenie zarówno dachu, jak i całego budynku przed negatywnymi skutkami czynników zewnętrznych, w tym przed zawilgoceniem. W związku z tym, kolejnym jego obowiązkiem jest zakładanie rynien i rur spustowych oraz wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych.

Dekarz pracuje głównie na zewnątrz, a konkretnie na powierzchni dachu. Przynajmniej wtedy, kiedy jest ciepłą. W ziemie specjalista ten zajmuje się przygotowywaniem elementów pokryć dachowych w swoim warsztacie. Co ważne, w obu przypadkach narażony jest na działanie szkodliwych czynników, takich jak hałas i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto, dekarz w czasie prac na wysokościach narażony jest na dość duże niebezpieczeństwo. W związku z tym, musi nosić specjalną odzież ochronną – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę PIMAR.

Poza wyżej wymienionymi zadaniami, dekarz planuje też wszystkie prace dekarskie oraz zapewnia niezbędne materiały, sprzęty, narzędzia i maszyny. Wśród jego zadań znajduje się także obijanie blachą elementów drewnianych oraz wykonywanie izolacji stropodachów i dachów.

Jak zostać dekarzem?

By móc pracować w zawodzie dekarza, konieczne jest ukończenie szkoły zawodowej lub kursu przyuczającego do zawodu. Osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje rozpoczyna pracę od stanowiska pomocnika dekarza. W tym czasie zazwyczaj wykonuje nieskomplikowane prace porządkowe i przygotowawcze oraz dba o transport materiałów na stanowisko pracy. Prawdziwym dekarzem zostaje się po zdaniu egzaminu na czeladnika, do którego można podejść po trzech latach praktyki jako pomocnik dekarza.

Zawód dekarza nie jest dla każdego. Największą szansę na zostanie tym specjalistą mają osoby silne i sprawne fizyczne (zawód ten wymaga dużej wytrzymałości). Przydatnymi cechami, chętnie widzianymi u kandydatów na dekarza, są również sprawność manualna, dokładność, wyobraźnia przestrzenna, dobry refleks i sumienność. Natomiast czynnikami wykluczającymi są zaburzenia równowagi i poważne wady wzroku.

Warto wiedzieć, że przeciętne zarobki dekarza kształtują się w okolicach średniej krajowej i wciąż rosną. Jeśli więc tylko macie predyspozycje do wykonywania tego zawodu, to warto zastanowić się nad rozwijaniem kariery właśnie w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu