Stolarka PCV – rodzaje okuć

Stolarka PCV zapewnia wysoką izolację cieplną, wyjątkową trwałość i nieskomplikowaną pielęgnację. Jednak profile okienne czy drzwiowe to nie wszystko. Równie ważnymi, choć niewielkimi elementami, są okucia. To one decydują o funkcjonalności okien, ich efektywności, estetyce, a także bezpieczeństwie użytkowników. Sprawdzamy, jakie są obecnie najpopularniejsze rodzaje okuć.

Okucia podstawowe

Okucie to mechanizm, który decyduje o tym, jakie funkcje będą miały okna lub drzwi. Otwieranie czy uchylanie okien, przesuwanie drzwi – stolarka zyskuje te funkcje właśnie dzięki okuciom. Podstawowym zadaniem okuć jest także zapewnienie odpowiedniej szczelności okien i drzwi. Jednym z kluczowych elementów okuć jest klamka, która umożliwia użytkownikowi zmianę położenia skrzydła okna lub drzwi.

Niezwykle istotne jest jednak to, czego nie widać – okucia wewnątrz ramy. Najpopularniejsze są tzw. okucia obwiedniowe (obwodowe), umieszczane w ramie na całym obwodzie skrzydła. Po zamknięciu okna równomiernie dociskają skrzydła do ramy, zapewniając szczelność i zapobiegając odkształceniom profili. Rodzaj okuć decyduje o tym, jak otwierają się okna i drzwi. Do wyboru mamy rozwieranie (możemy otworzyć okno na oścież) lub uchylanie (odchylenie okna pod niewielkim kątem). Najczęściej spotykane i bardzo wygodne są okucia rozwieralno-uchylne.

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosowane są duże, przeszklone powierzchnie. Nadają one wnętrzom lekkość, komfort i zapewniają duży dostęp światła. Same jednak potrafią dość dużo ważyć.

Aby lekkość optyczna szła w parze z lekkością użytkowania, w dużych, przesuwnych przeszkleniach stosuje się specjalne okucia, które są w stanie zapewnić łatwą obsługę skrzydeł ważących nawet 400 kilogramów. – mówi ekspert z firmy Plastixal, produkującej okna i drzwi z PCV i aluminium. – Dzięki okuciom konstrukcja może mieć także formę uchylno-przesuwną. Nowoczesne systemy okuć zapewniają także odpowiednią amortyzację, dzięki której ruch skrzydła jest płynny, a ryzyko przytrzaśnięcia zminimalizowane. Zapobiega to także uszkodzeniom na skutek nieprawidłowej obsługi podczas zamykania lub otwierania. Ponadto ukryty montaż okuć zapewnia atrakcyjny wygląd konstrukcji.

Misje specjalne

Okucia odpowiadają również za bezpieczeństwo, chroniąc przed włamaniem. Bardzo ważną rolę pełnią należące do grupy okuć tzw. grzybki antywłamaniowe i zaczepy antywłamaniowe. Grzybki są to charakterystyczne bolce, z płaską górną częścią, które wraz z zaczepami na ramie okna, stanowią tzw. punkty bezpieczne. W zależności od klasy zabezpieczenia różna jest ilość i rozmieszczenie grzybków i zaczepów.

W drzwiach balkonowych lub tarasowych zastosowanie mają zasuwnice hakowe, które podnoszą stopień ochrony antywłamaniowej. Skuteczną ochroną przed włamaniem są także klamki z kluczem, czy wkładki antyrozwierceniowe w okuciach.

Warto również pamiętać, że o właściwościach antywłamaniowych okien i drzwi decydują nie tylko właściwe okucia, ale również odpowiednie szyby, solidny materiał oraz fachowy montaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu